Paskovská šachta po dvou letech od konce těžby

Vyklizené nádvoří na Chlebovicích. Foto: OKD

Tři lokality spadající pod Útlum-Jih jsou dva roky od ukončení paskovské těžby v různých stádiích přípravy na jejich likvidaci. Na řadu přijde nejprve Sviadnov, pak Chlebovice a nakonec Staříč.

Lokalita Sviadnov se nachází v závěrečné fázi před zahájením vlastní likvidace jam zásypem zpevněným a nezpevněným materiálem. Navezeno je ho k tomu na nádvoří osmadvacet tisíc kubíků. OKD má od druhého dubnového týdne rozhodnutí Obvodního báňského úřadu pro území krajů Moravskoslezského a Olomouckého v Ostravě povolující zahájit – po nabytí právní moci tohoto dokumentu – samotné likvidační práce, napsal Měsíčník Horník.

Čtěte také:
Jakou stopu nechá Nováková v energetice?
Schillerová couvá z platné dohody, svazy se bouří

V Chlebovicích je vyklizené nádvoří připraveno na návoz zásypového materiálu, zaměstnanci důlní dopravy instalovali polovinu nosného povalu jámové zátky. Z druhé jámy je odstraněna veškerá výstroj podle projektu. Schvalovací proces k povolení likvidace této lokality je v závěrečné fázi.

Ve Staříči je postavena polovina nosného povalu ve vtažné – budoucí „plynové“ jámě. Záchranáři v dole na jednotlivých patrech budují opěrné hráze. Nedílnou součástí současného provozu dolu jsou i úpravy na přívodech provozní a pitné vody či na rozvodech tepelné energie.

Mohlo by vás zajímat:
Caterpillar vymýšlí bagry budoucnosti
Běloruský gigant BelAZ 75710
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje