Paukner získal monopol na biomasu od Lesů ČR

Carbounion Bohemia Petra Pauknera dodává v současnosti teplárnám uhlí. Zhruba před dvěma lety Pauknera podle jeho slov napadlo, že by se mohl pustit i do byznysu s biomasou. Foto: Carbounion Bohemia
Státní společnost Lesy ČR prodaly celou svou produkci biomasy na deset let dopředu bez výběrového řízení společnosti Carbounion Bohemia miliardáře Petra Pauknera. A údajně velmi levně. Informaci přinesl server Seznam Zprávy.
Firma za stále žádanější energetickou surovinu platí zhruba o třetinu méně, než za kolik ji kupuje další velký hráč na trhu se štěpkou, Škoda Auto. Teplárny a další spotřebitelé štěpky tak nyní musí spoléhat na dohodu s Carbounionem, případě shánět štěpku jinde, napsaly Seznam Zprávy.
Biomasu používají například teplárny v Brně a Plzni a na odchod od uhlí se chystají také teplárny v Karviné, Přerově či v Mostě. „Je problém v současnosti štěpku kdekoli sehnat a je po ní velká poptávka. Lesy České republiky bohužel prodaly velkou část své produkce jednomu překupníkovi,“ uvedl ředitel Teplárenského sdružení Martin Hájek.
V červenci 2021 státní lesy podepsaly smlouvu se společností CB-EKO, dceřinou firmou Pauknerova holdingu Carbounion Bohemia. Zavázaly se v ní, že do roku 2031 dodají Carbounionu 3,175 až 3,45 milionu tun biomasy.
Smlouvu s Carbounionem uzavřelo předchozí vedení Lesů České republiky v čele s někdejším ředitelem Josefem Vojáčkem. Toho koncem roku odvolal tehdejší zastupující ministr zemědělství Marian Jurečka z KDU-ČSL. Žádost o rozhovor o smlouvě s Carbounionem nechal Vojáček bez odpovědi.
Carbounion Bohemia dodává v současnosti Ško Energo i jiným teplárnám uhlí. Zhruba před dvěma lety Pauknera podle jeho slov napadlo, že by se mohl pustit i do byznysu s biomasou.
„Pozoroval jsem trh a viděl jsem, že potřebuju výrobce. No a Lesy České republiky patří k nejvýznamnějším, kromě lesů komunálních a těch, které se vrátily šlechtě a církvi. Tak mě to začalo zajímat,“ uvedl Paukner.
Kromě výrazně nižší ceny biomasy je smlouva Carbnounionu s Lesy České republiky pozoruhodná i z dalších důvodů. Státní podnik se v ní například zavazuje, že biomasu – klestí, větve a další zbytky po kácení stromů – doveze kupujícímu na hromady ke zpevněným cestám. To je podle šéfů několika lesnických firem, kteří s Televizí Seznam mluvili pod podmínkou anonymity, neobvyklý postup.
Neobvyklý je i objem biomasy, který se Lesy České republiky zavázaly Carbounionu dodávat. V Česku v současnosti vznikne zhruba 1,2 milionu tun štěpky ročně. Její množství závisí na těžbě dřeva, která v posledních letech kvůli ústupu kůrovcové kalamity klesá.
Paukner však tvrdí, že je jí tam pro všechny dost. „Lesy České republiky nám tvrdily, že mají možnost těžit zhruba milion, milion dvě stě tisíc, a to na střednědobé bázi, nejen když je kůrovcová kalamita,“ říká majitel holdingu.
Podle několika zdrojů podrobně informovaných o výrobních záležitostech státních lesů však nasmlouvaný objem v podstatě odpovídá roční produkci biomasy. Carbounion si tak pojistil téměř veškerou štěpku ze státem vlastněných lesů.
Například teplárna v Plzni, která patří do holdingu EPH Daniela Křetínského, už má podle ředitele Teplárenského sdružení Martina Hájka se sháněním biomasy potíže. „V západních Čechách už je situace poměrně kritická, protože biomasa prostě není a ta teplárna ji samozřejmě potřebuje,“ říká Hájek. Kritiku teplárenského sdružení Paukner odmítá coby hlas svého konkurenta Křetínského.
Teplárny se už podle Hájka obrátily na vládu, aby situaci pomohla řešit. Ministerstvo zemědělství se nicméně postupem státního podniku Lesy České republiky při prodeji biomasy zabývat nehodlá.
Na dalších deset let tak bude všechnu biomasu ze státních lesů prodávat koncovým uživatelům Pauknerův Carbounion, kterému také zůstane rozdíl mezi cenou, za kterou státní štěpku nakoupí, a cenou, za kterou ji teplárnám a elektrárnám prodá.
Dominantní postavení na trhu s biomasou si navíc Carbounion možná prodlouží o další dekádu, protože ve smlouvě je stanovena opce na nákup štěpky až do roku 2041.
Související články