Pauknerově firmě klesly tržby i zisk

Petr Paukner loni spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabídl státu, že budou provozovat černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. Foto: Carbounion Bohemia

Společnosti Carbounion Bohemia, která je mateřskou společností skupiny Carbounion obchodníka s uhlím a elektřinou Petra Pauknera, loni meziročně klesl čistý zisk i tržby.

Čistý zisk firmy se snížil proti roku 2015 o více než polovinu na 133,1 milionu korun, tržby za prodej zboží, výrobků a služeb klesly o 13,3 procenta na 5,5 miliardy korun. Obrat společnosti činil 5,6 miliardy korun, proti předloňsku o 15 procent méně. Důvodem trendu byla podle firmy mj. zvyšující se konkurence na trhu.

Čtěte také:
Soukromý investor se pro OKD asi nenajde
Odboráři prosazují převzetí OKD státem

Konkurence na trhu konečných zákazníků (ve všech segmentech) je ochotna podstupovat značné riziko a předkládat nabídky pod úrovní nákladů v momentu kalkulace ceny. Z tohoto důvodu se nepodařilo docílit větších objemů dodávek ani vyšších marží,“ uvedla ve výroční zprávě firma.

Skupina Carbounion obchoduje s hnědým uhlím v České republice a na Slovensku, ale také v Německu, Rakousku, Maďarsku, Slovinsku, Chorvatsku a Polsku. Druhým nejdůležitějším pilířem činnosti je obchod s elektrickou energií.

V závislosti na poptávce bychom chtěli pokračovat v importu černého uhlí z Polska a Ruska do České republiky a na Slovensko. V oblasti obchodu s elektrickou energií by chtěla skupina zvýšit dodávky konečným odběratelům, zejména drobným podnikatelům,“ dodala ve výroční zprávě firma.

Podle dat Operátora trhu s elektřinou (OTE) dodávala na konci letošního května Carbounion Bohemia elektřinu 1910 a plyn 1124 zákazníkům. Od další společnosti skupiny, Carbounion Komodity, pak bralo elektřinu 1465 a plyn 454 odběratelů. Největší alternativní dodavatel energií v Česku, společnost Bohemia Energy, podle OTE ve stejnou dobu dodával elektřinu necelým 383 000 a plyn přes 190 000 odběratelů.

Kromě Carbounion Bohemia a Carbonion Komodity patří do skupiny Carbounion ještě obchodník s hnědouhelnými palivy Emeran 1860, společnost Humatex, která se zabývá těžbou a fyzikální i chemickou úpravou oxyhumolitu, přepravní firma Carbosped, elektromontážní společnost Union Grid a slovenská Carbounion Slovakia.

Paukner loni spolu s podnikateli Petrem Otavou a Martinem Ulčákem nabídl státu, že budou provozovat černouhelnou společnost OKD, která je v úpadku. OKD se nakonec dohodlo se státem, že firmu za 80 milionů korun koupí státní podnik Prisko, kterému s útlumem dolů pomůže státní podnik Diamo. Paukner už dříve označil převzetí firmy státem za dobrou volbu.

Mohlo by vás zajímat:
O uhlí se často lže
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme
Další krok k těžbě ve vesmíru