Doba čtení:2 m, 26 s
Foto: iUHLI

V energetické krizi, která v letošním roce zasáhla Českou republiku naplno, jsme prokázali, že jsme stabilním a bezpečným dodavatelem. Dokázali jsme i v nejtěžších krizových situacích udržet těžbu uhlí a výrobu energie na maximu, a za to chci poděkovat vám všem, zaměstnancům skupiny Sev.en, napsal v bilančním komentáři pro firemní Sevenoviny prezident a CEO skupiny Sev.en Luboš Pavlas.

Připomněl, že končící rok 2022 byl ve znamení velmi turbulentních událostí, které se dotkly nejen podnikání skupiny, ale zasáhly každého z nás. „Mezi nejzásadnější patří konflikt na Ukrajině a přetrvávající energetická krize. Během celého roku jsme to byli právě my a energie vyrobená z domácího hnědého uhlí, na co se mohly české domácnosti i průmysl spolehnout,“ napsal Pavlas.

Zdůraznil rovněž pokračující rozvoj skupiny, jejíž součástí se staly nové společnosti. „Nově vzniklá skupina Sev.en Global Investments zastřešila strategický mezinárodní rozvoj investic. Vznikla společnost Sev.en Smart EP, výhradní prodejce vedlejších energetických produktů vznikajících v provozech elektráren Chvaletice a Počerady a tepláren Kladno a Zlín. Na českém energetickém trhu začala působit společnost Sev.en Industry Supply, nový dodavatel elektřiny pro tuzemské koncové zákazníky. Zaměřuje se především na velké průmyslové zákazníky s roční spotřebou elektřiny nad 5 GWh. Na podzim jsme převzali stoprocentní podíl akcí společnosti Silo Transport, která se specializuje na odkup, zpracování do podoby certifikovaných výrobků a prodej vedlejších energetických produktů,“ bilancoval šéf Sev.en Energy.

Zaměstnanci Sev.en Energy dostanou přidáno

Významné novinky se odehrály také v zahraničních akvizicích. Sev.en koupila většinový podíl v uhelné elektrárně Vales Point na jihovýchodním pobřeží Austrálie. „Tímto krokem jsme rozšířili portfolio uhelných elektráren o další zdroj s celkovým instalovaným výkonem 1 320 MW a výrazně tak posílíme svou přítomnost v Austrálii, kde již část aktiv vlastníme. Transakce zahrnuje taktéž nedaleký uhelný důl, který elektrárnu zásobuje. Elektrárna Vales Point se podílí na výrobě elektřiny v Austrálii zhruba 4 % a plánuje prodloužit svůj provoz o dalších 20 let po roce 2030,“ popsal Pavlas, podle nějž se významně dařilo také další zahraniční akvizici skupiny společnosti Blackhawk Mining, která je jedním z největších producentů metalurgického uhlí pro výrobu oceli v USA.

K faktorům, které v letošním roce nezanedbatelně zasáhly podnikání skupiny, se podle Pavlase přidala i opatření vlády, konkrétně mimořádná daň, která bude mít vliv na hospodaření skupiny i v následujících letech. „Jsme ale připraveni dál udržet potřebné dodávky energie do české energetické sítě. Chceme v příštím roce pokračovat v generálních opravách našich zařízení, především v Elektrárně Počerady. Plánujeme opravy a údržbu zařízení ještě rozšířit nad rámec původních předpokladů. V energetické krizi, která v letošním roce zasáhla Českou republiku naplno, jsme prokázali, že jsme stabilním a bezpečným dodavatelem. Je to zásluha především vás, zaměstnanců, kterým bych za to chtěl ještě jednou poděkovat a popřát pokud možno klidné a pohodové vánoční svátky a vykročení správnou nohou do dalšího, věřím, že klidnějšího a úspěšného roku,“ uzavřel svůj text Luboš Pavlas.

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa