Peníze z těžby by měly zůstat v kraji

Garance, že stát naplní své závazky vůči regionu, chce tripartita i u rekultivací. Na zahlazování škod po těžbě způsobených státem chce alespoň miliardu korun ročně. Koláž: iuhli.cz

Hospodářská a sociální rada Ústeckého kraje (HSR-ÚK) požaduje více peněz z poplatků za těžbu pro region. Podíl státu je aktuálně 67 procent a obcí 33 procent. Předsednictvo krajské tripartity požaduje přerozdělení v poměru 50 procent stát, 30 procent do rozpočtu dotčených obcí a 20 procent krajům.

V tuto chvíli získávají peníze jen obce v katastru těžby, zátěž však dopadá i na jiné části kraje, a hlavně nevidíme důvod, proč by většinu prostředků měl dostávat stát,” uvedli ve zveřejněné zprávě ze zasedání představitelé HSR-ÚK.

Čtěte také:
Brabec: Piráti jen papouškují Hnutí Duha
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Garance, že stát naplní své závazky vůči regionu, chce tripartita i u rekultivací. Na zahlazování škod po těžbě způsobených státem chce alespoň miliardu korun ročně.

Poplatky za povrchovou těžbu nerostů se od 1. ledna 2017 zvýšily dvojnásobně oproti roku 2013. Výjimku tvoří radioaktivní nerosty, ropa a hořlavý zemní plyn, černé uhlí a hnědé uhlí dobývané hlubinným způsobem, kde zůstala výše výnosu zachována. Podíl státu tehdy novela horního zákona zvýšila na 67 procent a podíl obcí naopak snížila z dřívějších 75 procent na 33 procent.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme