PGG se stane akciovou společností

Polska Grupa Górnicza, s roční produkcí uhlí 30 milionů tun, je největším výrobcem této suroviny v Evropské unii. Ilustrační foto: pgg.pl

Polská skupina Górnicza (PGG), která dříve fungovala jako společnost s ručením omezeným, bude od začátku příštího roku akciovou společností. Žádost byla již zaslána registračnímu soudu v Katovicích.

Transformace největší polské těžební společnosti na akciovou společnost byla plánována již při jejím založení na jaře loňského roku. Přípravy byly zpomaleny akvizicí dolů společnosti Katowicki Holding Węglowy v letošním roce, uvedl server nettg.pl.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Jak řekl mluvčí společnosti PGG Tomasz Głogowski, ve středu 28. listopadu akcionáři společnosti přijali usnesení o přeměně na akciovou společnost. Rozhodnutí o transformaci také otevírá cestu pro budoucí vstup PGG na burzu. Na jaře letošního roku polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski odhadl, že to bude možné do pěti let po dokončení restrukturalizace.

Dočasná forma PGG jako společnosti s ručením omezeným vyplývá ze způsobu, jakým byla vytvořena na přelomu dubna a května loňského roku. Firmy PGNiG, PGE a Energa se loni staly akcionáři PGG, když souhlasily s tím, že pomohou zachránit státní firmu Kompania Weglowa. Ta od té doby prošla restrukturalizací a změnila jméno na PGG.

Polska Grupa Górnicza, s roční produkcí uhlí 30 milionů tun, je největším výrobcem této suroviny v Evropské unii. Společnost zaměstnává více než 43 tisíc lidé v devíti dolech. V letošním roce podle nejnovějších informací Ministerstva energetiky společnost vytvoří zisk okolo 200 milionů zlotých (cca 1,25 miliardy korun) a pro příští rok předpokládá finanční výsledek ve výši 500 milionů zlotých (více než 3 miliardy korun).

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu