Doba čtení:2 m, 25 s

Česká pobočka Zelenéhomíru zveřejnila svůj plán na odstavení českých uhelných elektráren. Chybí mu však zcela zásadní aspekt, bez nějž se nedá uskutečnit vůbec žádný plán dekarbonizace.

Svým plánem odstavování českých uhelných elektráren, který na webu zveřejnila tuzemská rezidentura Greenpeace, pokračuje zelená lobby ve své ofenzivě proti uhelným elektrárnám. Ty chce odstavit do roku 2030, ačkoli přínos tohoto kroku pro globální pokles produkce CO2 je pouze 0,18 procenta. Protože Uhelná komise na jejich nápady nepřistupuje, stupňují ekologistické organizace v posledních týdnech svůj nátlak.

Čtěte také:
Analýza: V Uhelné komisi se přetlačují tři proudy
Emise z energetiky klesají, z dopravy naopak rostou

Kromě roku 2023 každý rok odstavit jednu až tři elektrárny, to je v kostce celý plán. Jako první by podle něj v prosinci příštího roku Počerady, které zeleným čeří žaludeční šťávy dlouhodobě. Ze způsobu, jakým svoji nelibost s tímto zdrojem dávají na vědomost, je zcela zřejmé, že hlavním důvodem jejich zášti je fakt, že se jejich majitelem má stát společnost Sev.en Energy. Emise přitom nejsou v tuto chvíli relevantní, protože po změně majitele má elektrárna projít rozsáhlou modernizací, aby splnila právě požadované emisní limity. Leč v plánu nejde jen o Počerady, ale budoucí stabilitu dodávek elektřiny v České republice.

Což je aspekt, kterým se plán vůbec nezabývá. Jen tvrdí, že elektřina bude: „Modelování počítalo s realistickým růstem výroby z obnovitelných zdrojů na dvojnásobek současné produkce, provozem jaderných reaktorů v Temelíně i Dukovanech, výrobou elektřiny v teplárnách (které dle aktuálního výhledu již nejspíš nebudou využívat uhlí), novými zdroji elektřiny z plynu a vyšší spotřebou elektřiny. Model zkoumal fungování naší sítě v 15-minutových intervalech po celý rok, takže započítal například denní špičky spotřeby či propady výroby z fotovoltaiky v noci či v zimě.“ Modelování energetické budoucnosti Česka měla na starosti Energynautics, jejíž výstup je dostupný na 49 stranách v angličtině (zde). Stránky firmy najdete zde. Sami si můžete udělat obrázek o tom, zda má firma reputaci na to, aby modelovala uhelný útlum v Česku.

Zda modelování bylo, či nebylo realistické, a zda její autoři jsou či nejsou schopni takového modelování, můžeme v tuto chvíli také nechat stranou. Protože nejdůležitější je to, čemu se zelení s oblibou nevěnují. Tedy: Jaké budou nové zdroje, kdo je postaví, kdy budou k dispozici, kolik to bude stát? A jaká bude asi cena elektřiny v Česku?

Bez skutečných, nikoli modelovaných, odpovědí na tyto otázky nemá jakákoli debata o termínech odstavování jakýchkoli energetických zdrojů smysl.

To znamená, že jakýkoli plán odstavování je k ničemu, pokud vedle něj neleží plán budování, postavený na reálných možnostech. Takový plán zatím Česko nemá a nechystá jej ani Uhelná komise, jejíž členy se zelená lobby stále snaží tlačit do kouta na základě své ideologie. Právě k tomu má posloužit i zveřejnění tohoto plánu odstavování. Protože komunikační metodou zelených není věcný dialog, ale neustále kladení požadavků bez ohledu na to, zda jsou či nejsou reálné. Takovému přístupu se už musí Česko konečně přestat podvolovat.