Platforma proti úložišti chce odvolání Slováka

Ředitel Správy úložišť radioaktivních odpadů Jiří Slovák. Foto: surao.cz

Obce a spolky sdružené v Platformě proti hlubinnému úložišti žádají ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO), aby odvolala z funkce ředitele Správy úložišť radioaktivních odpadů (SÚRAO) Jiřího Slováka.

Nevěří, že čtyři lokality, na kterých mají pokračovat geologické práce, budou vybrány poctivě, bez manipulace s fakty a že budou respektovány nesouhlasy obcí. Odpůrci to uvedli v otevřeném dopise.

Čtěte také:
Jaderná úložiště čelí problémům i ve světě
Občané Lipníku odmítli jaderné úložiště

Odhodlali jsme se k tomuto kroku, protože výběr lokality pro hlubinné úložiště nemůže pokračovat způsobem jako doposud. Tímto ministryni Novákovou vyzýváme, aby vyvodila odpovědnost za neprůhledný a konflikty vyvolávající postup jí podřízené Správy úložišť radioaktivních odpadů,“ uvedl mluvčí platformy Martin Schenk.

Odpůrci úložiště řediteli SÚRAO vytýkají zejména to, že výběr čtyř lokalit je podle nich netransparentní a neumožňuje kontrolu výběru nezávislými odborníky, ve které by obce měly důvěru. Geofyzikální práce provádějí geologové i na pozemcích, jejichž majitelé s tím nesouhlasili, což je podle platformy v rozporu se sliby ředitele Slováka. SÚRAO podle nich také postupuje nekoncepčně, mrhá prostředky a jedná v rozporu s rozhodnutím soudů. Pro výběr lokalit jsou podle odpůrců používány výsledky geologických prací, jejichž platnost zrušil letos Městský soud v Praze.

SÚRAO nyní dokončuje oponenturu k návrhu na snížení počtu lokalit vytipovaných v Česku pro stavbu hlubinného úložiště jaderného odpadu z devíti na čtyři. Výčet lokalit není znám. Návrh projedná Rada SÚRAO 12. prosince, poté ho předá ministerstvu průmyslu a obchodu, které rozhodne o dalším postupu. Vláda v červenci schválila materiál, podle kterého má MPO předložit návrh na snížení počtu do konce ledna příštího roku. Finální lokalita pro úložiště má být vybrána v roce 2025.

Úložiště, v němž by měly být trvale v hloubce půl kilometru uloženy tisíce tun vyhořelého paliva z jaderných elektráren, má v ČR vzniknout do roku 2065. Mezi zvažovaných devět lokalit patří Čertovka na pomezí Ústeckého a Plzeňského kraje, Březový potok poblíž Horažďovic v Plzeňském kraji, Magdaléna na Táborsku, Čihadlo na Jindřichohradecku, Hrádek na Jihlavsku, Horka na Třebíčsku, Kraví Hora na Žďársku a další dvě místa nedaleko jaderných elektráren – Na Skalním poblíž Dukovan a Janoch u Temelína.

Požadavek na odvolání ředitele SÚRAO vzešel z pondělního shromáždění platformy, která sdružuje 31 obcí a měst a 14 spolků. Jejich cílem je prosazovat takový způsob hledání řešení problému vyhořelého jaderného paliva a radioaktivních odpadů, který bude otevřený, průhledný a v němž obce a veřejnost budou moci hájit své oprávněné zájmy.

Mohlo by vás zajímat:
Jak Caterpillar prorazil v Austrálii
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj