Obnovení plného provozu elektrárny Chvaletice se o měsíc odkládá. Původně elektrárna předpokládala, že výrobní blok B4, který poškodil v noci na 10. března požár, spustí začátkem května. Do plánu však zasáhla plánovaná odstávka bloků B3 a B4, která začala 6. května, řekl generální ředitel elektrárny Luboš Pavlas.
„Blok B4 zatím nenajel. Teď bude stát 28 dní, kdy odstávka skončí. Chtěli bychom jej zprovoznit kolem 5. nebo 6. června,“ uvedl Pavlas.
Na bloku B4, kde se nachází vysokotlaká přepouštěcí stanice, hořely dvě olejové tlakové nádoby. Škoda byla vyčíslena na zhruba 50 milionů korun.
V noci na 14. března také v elektrárně začala doutnat filtrační jednotka, která zajišťuje odsávání prachu vznikajícího při manipulaci s uhlím. Opravena dosud není, některé části se stále vyrábějí. Elektrárna opravu reklamuje u dodavatele technologie. Odprášení je zajištěno druhou paralelní linkou.
V elektrárně hořelo i loni 5. prosince. Oheň poškodil jeden ze čtyř výrobních bloků, který musel být odstaven. Škoda včetně ušlých výnosů se odhaduje zhruba na 100 milionů korun. Blok byl spuštěn až ve druhém březnovém týdnu.
Čtěte také:
Greenpeace způsobili milionové škody
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům
Problémy kvůli požáru měla elektrárna také předloni. V roce 2016 rozsáhlý požár v elektrárně poškodil dopravník uhlí a věž. Vypukl 30. srpna ve věži, kam vedl 200 metrů dlouhý dopravníkový pás s uhlím, konstrukce věže následně spadla. Nehoda se stala mimo výrobní bloky elektrárny. Likvidace trosek a příprava náhradní provizorní dopravy paliva trvala zhruba šest týdnů. Po tuto dobu byla elektrárna zcela mimo provoz, neboť zároveň byly kvůli dlouhodobé modernizaci odstaveny bloky 3 a 4. Škoda, kterou oheň způsobil, byla vyčíslena na 139 milionů korun.
Každé omezení výroby způsobuje elektrárně citelné snížení provozních výnosů. Například v roce 2016 skončila kvůli odstávce a modernizaci dvou bloků a také kvůli požáru zauhlovacího mostu a věže s celkovou ztrátou 748 milionů. Vliv na hospodářský výsledek měly také nízké prodejní ceny elektřiny v první polovině roku.
Elektrárna Chvaletice je nejmladší hnědouhelnou elektrárnou v zemi, v provozu je od roku 1979. Její instalovaný výkon činí 820 MW. Současný majitel, společnost Severní energetická (Sev.en), elektrárnu koupila od společnosti ČEZ v roce 2013 za 4,12 miliardy korun.
Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody