Doba čtení:1 m, 46 s

Prý hrozí zavedení nových poplatků za transport plynu z pobřežních terminálů do vnitrozemí. Takže kdo nemá terminál a přepravní trasu, bude mít dražší plyn.

Ve státech atakovaných greendealovou smrští na to asi nikdo nepomyslel. Ale to, že někdo chce inkasovat víc za tranzit plynu, není nic překvapivého. Situace tomu nahrává. Takže je to zcela logické. Nebo spíš, bylo by, kdyby se plynovody teprve uváděly do provozu, nebo si jejich kapacitu chtěli zajistit noví zákazníci. Což ve chvíli, kdy už se přísun plynu ze zámoří stal běžným, nevypadá úplně pravděpodobně. Možná proto se také nemluví o růstu současných poplatků, ale o zavádění nových (zde). Což, s ohledem na válku, není možné nazvat jinak, než jako vychytralost. Pokud tedy chceme zůstat u slušné mluvy.

Češi loni spotřebovali o desetinu méně plynu

Protože pokud ceny za tranzit ze západu narostou, logicky to vyvolá poptávku na východě. A protože dodávky plynu z Ruska možné stále jsou, začne pravděpodobně růst jejich objem. Ostatně se to už děje (zde). Což není v zájmu nikoho, kdo nechce podporovat ruský imperialismus. A je to navíc proti bezpečnostním zájmům evropských států, které jsou dál od moře a současně blíž Rusku. Protože by se při takovém vývoji vracely k situaci ze začátku roku 2022, kdy se všichni báli, jestli Rus nezavře plynové kohouty.

Řešení je jednoduché a jmenuje se „Žádné nové poplatky za přepravu plynu“. Tohle je chvíle, kdy by nějaká unijní regulace výjimečně měla smysl. Dokáže se ovšem Evropská komise postavit zájmům německých obchodníků? Neboť právě ti, nade vší pochybnost, chtějí zavádět nové platby. To, že jistě nejsou samy, na podstatě věci nic nemění.

Komisi k zásahu vyzvalo hned pět států. Kromě Česka i  Polsko, Slovensko, Rakousko a Maďarsko. Což jsou státy, ve kterých žije přibližně 75 milionů lidí, čili 17 procent obyvatel EU.

Mimochodem, skladba této skupiny států je sama o sobě zajímavá, protože Rakousko a Maďarsko mají dlouhodobé kontrakty na dodávky ruského plynu. Což připomíná nejednoznačnost unijního postoje k ruské agresi. Ale je-li na výběr ze dvou řešení, kdy jedno je regulace tranzitních cen a druhé je zrušení práva veta, je regulace po dobu války tím lepším řešením.