Plzeňská teplárenská vydělala 400 milionů

Firma předloni v listopadu fúzovala s Plzeňskou energetikou ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského, která získala v Plzeňské teplárenské 35procentní podíl, zbytek drží město. Foto: wikipedia.org

Plzeňská teplárenská, největší dodavatel tepla na západě Čech, dosáhl za loňský rok zisku po zdanění necelých 400 milionů korun. Zisk EBIDTA (před započtením úroků, daní a odpisů) bude mezi 720 až 730 miliony korun. Předběžné neauditované výsledky považuje firma za úspěch, zejména v době, kdy opět zdražovaly emisní povolenky, cena silové elektřiny klesala a byla teplejší zima.

Loňské tržby podniku byly kolem 2,5 miliardy korun, zhruba na stejné úrovni jako o rok dříve. Trh s teplem zůstal podle generálního ředitele Václava Paška v Plzni stejný, výnosy snížily ceny za silovou elektřinu, které loni rapidně spadly. Klesala také cena za podpůrné služby pro ČEPS, protože je nabízí řada tepláren, aby si vylepšily ekonomiku.

Čtěte také:
Plzeňská teplárenská dá 300 milionů do ekologizace
Klimatické šílenství emise nesníží

Hospodářské ukazatele nelze meziročně srovnat, protože firma předloni v listopadu fúzovala s Plzeňskou energetikou ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského, která získala v Plzeňské teplárenské 35procentní podíl, zbytek drží město. Předloni měla Plzeňská teplárenská čistý zisk 243 milionů korun. Rok 2019 byl prvním uceleným rokem po fúzi. „V zisku se projevil fakt, že se loni dařilo. A dále se sečetly zisky obou společností a ty se ještě umocnily synergií, která zajistila vyšší profit, než by byl prostý součet,” uvedl Pašek.

Podnik od loňska obchoduje s elektřinou v rámci skupiny EPH. „Máme společný dispečink, který je v Opatovicích, takže online 24 hodin řídíme obchod s elektřinou i podpůrné služby pro ČEPS. Máme technické náhrady mezi všemi našimi zdroji,” řekl Pašek. Firma dosahuje díky nákupům “ve velkém” lepší ceny technologií, dílů i surovin. Rekonstrukce, přípojky a výměníkové stanice provádí s evropskou dotací operačního programu, která činí 40 procent. Dále šetří desítky procent v soutěžích na dodavatele.

Letos plánuje podnik nižší zisk EBIDTA – kolem 530 milionů Kč, hlavně vinou výrazně vyšších výdajů za emisní povolenky. „Jejich cena rostla už loni poměrně dramaticky a samozřejmě se snížil podíl alokací na dodávky tepla. Loni jsme zaplatili za povolenky CO2 asi 350 milionů korun, přitom o rok dříve to bylo ‘jen’ necelých 100 milionů. Letos očekáváme, že zaplatíme půl miliardy korun,” uvedl Pašek. Tato suma podle něj výrazně ovlivní hospodářský výsledek firmy.

Podnik s 510 zaměstnanci jejich počet po fúzi nijak zásadně neomezoval. Zdroje už byly optimalizované dříve a počty pracovníků ve směnách zůstaly. „V nadstavbě se zmenšuje počet lidí přirozenými odchody,” uvedl Pašek. Firmu tak opouští několik lidí ročně.

Mohlo by vás zajímat:
Nové elektrické náklaďáky pro důl Conuma Coal
Autonomní náklaďák nemá ani kabinu
Služební auto obra Koloděje