Fůze Plzeňské teplárenské a Plzeňské energetiky

Podle Křetínského budou spojené podniky dodávat teplo za nižší cenu, než by uměl každý samostatně. Foto: EPHOLDING

Valné hromady schválily fúze městské firmy Plzeňská teplárenská a Plzeňské energetiky ze skupiny EPH miliardáře Daniela Křetínského. Plzeňská energetika tím zanikla a její jmění přešlo na nástupnickou firmu Plzeňská teplárenská a.s. Právní účinky fúze nastaly 31. října, řekl šéf představenstva Plzeňské teplárenské Tomáš Drápela. EP Infrastructure ze skupiny EPH získala v Plzeňské teplárenské podíl 35 procent, 65 procent zůstalo městu. Spojení minulý měsíc schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.

Fúzi stvrdili zastupitelé města letos 24. května. Křetínského holding, který má v představenstvu spojené firmy čtyři ze sedmi křesel, garantuje lidem současné ceny tepla po tři další roky. Díky čtyřem zástupcům v představenstvu chce mít Křetínský možnost rychle manažersky rozhodovat bez nutnosti politických dohod. U klíčových rozhodnutí bude nutná dohoda obou akcionářů. O zvýšení ceny tepla o více než pět procent musí rozhodnout tříčtvrtinovou většinou valná hromada, stejně jako o větších majetkových transakcích a investicích.

Čtěte také:
Křetínský a Tkáč chtějí ve Francii privatizovat
Zlikvidují Němci Evropu klimatickým bojem?

Podle Křetínského budou spojené podniky dodávat teplo za nižší cenu, než by uměl každý samostatně. Společné provozování obou zdrojů bude efektivnější a přinese městu vyšší dividendu. Obě firmy se podle něj musejí připravit na dobu “po uhlí” kvůli dalším regulacím EU i tomu, že kolem roku 2035 uhelné elektrárny v ČR dožijí. Do té doby musíme postavit nový zdroj, pravděpodobně plynový, řekl v květnu.

EPH vložila do nové firmy Plzeňskou energetiku, jejíž hodnota má váhu 27procentního podílu. Za zbylých osm procent akcií dá městu 604 milionů Kč v hotovosti. Tyto peníze využije Plzeňská teplárenská ke snížení zadlužení na méně než polovinu. Město vložilo do podniku celou Plzeňskou teplárenskou s novou spalovnou odpadu v Chotíkově. Pokud by teplárna šla samostatnou cestou, musela by kvůli novým emisním limitům EU do poloviny roku 2021 modernizovat dva kotle za 1,5 miliardy Kč. Fúzí s modernizovanou Plzeňskou energetikou mají náklady na obnovu výrazně klesnout.

Plzeňská teplárenská měla loni čistý zisk 211 milionů Kč a výnosy 2,37 miliardy Kč. Energetika si vydělala 90 milionů korun při tržbách 940 milionů Kč. Konsolidovaný zisk spojené firmy má být lepší. Podle Drápely budou největší synergie fúze v co nejefektivnějším nastavení obou zdrojů tak, aby vytápění Plzně bylo co nejekonomičtější a aby spálily co nejméně uhlí. Spojená firma ušetří také za nákupy emisních povolenek, jejichž ceny výrazně rostou. Má jednotné účetnictví, centrální nákup a informační systém. Fúzí vznikl dvakrát tak velký zdroj na trhu s elektřinou.

Mohlo by vás zajímat:
Rypadlo dostalo k narozeninám novou lopatu
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu