Rakouská obchodní komora dostala k posouzení klimatický plán do roku 2050. Ve vládě je z toho pozdvižení, protože jej prý dostat neměla. Komora přitom zastupuje více než půl milionu rakouských podnikatelů a firem, kterých se plán bude bytostně dotýkat.
Podle rakouského listu Der Standard (20. 12. zde) prý zatím neměla Rakouská obchodní komora dostat informace o vládním klimatickém plánu do roku 2050, aby se k nim vyjádřila. Ovšem už 1. ledna jej má vláda odeslat do Bruselu. Rakouští úředníci se nyní dohadují s ministerstvem průmyslu, které 140stránkový dokument komoře k připomínkám postoupilo. Problémem má být fakt, že se tak k důvěrnému dokumentu dostali zástupci největších emitentů CO2.
Čtěte také:
V jaderném secondhandu nakupovaly i Dukovany
Konec německého uhlí zvýší ceny elektřiny
Z české perspektivy není ani tak důležité, kdo přesně a proč materiál odeslal, aniž jej údajně odeslat měl. To zatím neví ani Der Standard. Pozoruhodná ovšem je sama nejistota kolem toho, zda Obchodní komora má, či nemá tak zásadní dokument připomínkovat. Případně zda jej připomínkovat až po schválení ministerstvy. Mezi její členy totiž patří i firmy z oblasti dopravy nebo průmyslu. Celkem má přes 517 tisíc členských společností. (Přehled o komoře si můžete udělat zde.) Pokud by vládu nezajímaly připomínky takové organizace, je otázkou, zda by vůbec pro své rozhodování dostala všechny potřebné informace. Zajímavé je i to, že z článku rakouských novin vyplývá, že o připomínky nebyla požádána Zemědělská komora, jejíchž členů se klimatický plán samozřejmě týká také.
Podle Standardu přitom rakouská ministerstva i Obchodní komora konstatují, že výměna informací a konzultace mezi nimi jsou běžnou záležitostí. Dokonce na denní bázi. Problém se může skrývat v tom, že rakouští podnikatelé poukazují na úskalí a nedomyšlenosti klimatických záměrů EU. Rakouský list v té souvislosti upozorňuje, že Obchodní komora již ve dvou zásadních dokumentech přímo kritizovala klimatické plány nové předsedkyně EU.
Podnikatelé v nich vyjádřili „velké obavy“ z toho, zda jsou tyto plány pro průmysl vůbec zvládnutelné. Ústy Obchodní komory také požadovali, aby cena emisních povolenek nepřekročila 25 eur za tunu. Tuto cenu, kterou označili za práh bolesti, přitom již povolenky letos překračovaly a nyní se jejich cena pohybuje těsně okolo pětadvacetieurové hranice. Například banka UBS předpokládá, že v roce 2020 se může jejich cena dostat na 30 eur. A pokud stoupne klimatická panika, může podle banky dosáhnout i 40 eur.
Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Mobil ušitý horníkům na míru
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech