
Jedinečný skanzen hornictví na severu Čech už ohromil desetitisíce návštěvníků. Několik netradičních expozic vypráví takřka naživo příběh o dobývání hnědého uhlí na Mostecku a nejen tam.
Muzeum v těsném sousedství chemického závodu v Litvínově vzniklo přímo v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III. Za svůj vznik a rozvoj vděčí nejen podpoře ze strany města Most a Ústeckého kraje, ale také těžebních společností.
„Poprvé jsme otevřeli na podzim roku 2007, ale protože jsme vlastně hned vzápětí zavírali, tak se to nepočítá. Takže jsme začínali až v roce 2008 a letos jsme dokončili sedmou sezonu,“ říká ředitel muzea Zbyněk Jakš. Bývalý havíř, který je tělem i duší celého projektu, je obzvláště pyšný na to, že se v letošním roce povedlo obnovit parní těžní stroj bývalého dolu Julius III. „Naší filozofií je, aby návštěvník pokaždé, když k nám zavítá, viděl něco nového. Když přijde a vidí, že je vše při starém, tak nemá důvod se vracet,“ říká dále Jakš s tím, že také v právě skončené sezoně si do areálu našlo cestu stejně jako vloni 11 tisíc návštěvníků. O ně se zvládlo postarat pouhých deset zaměstnanců.
Čtěte také:
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park
Uhlí místo turistů na Moldavské dráze
Cesta od myšlenky vybudovat hornické muzeum k její realizaci byla poměrně dlouhá. Nejprve se musel najít vhodný objekt. Nakonec padla volba na areál bývalého hlubinného dolu Julius III. a dnes lze konstatovat, že šlo o výborné rozhodnutí. Díky němu totiž působí expozice velmi autenticky. Muzeum se tu zrodilo již v roce 2003, ještě chvíli však trvalo, než otevřelo své brány veřejnosti. Zakladatelé museli především všechny přesvědčit, že instituce, která by přibližovala hornictví na Mostecku, u nás chybí a hlavně má nezastupitelný význam pro budoucí generace.

V roce 2007 bylo více než jasné, že hlubinné dobývání uhlí v Čechách končí. Žádný jiný okamžik by nebyl vhodnějším a symboličtějším pro otevření ukázkové štoly. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží? Jaké to je v uzavřeném prostoru, ve tmě, za hluku spuštěných strojů? Všechny tyto pocity umožňuje ukázková štola návštěvníkům zakusit na vlastní kůži. A přitom nemusí ani sfárat pod zem!
Štola, vybudovaná za nezměrného nadšení v objektu bývalých důlních dílen, je rozdělena do několika sekcí, které reprezentují repliky hlubinných chodeb. Ty jsou však od těch skutečných k nerozeznání. Laik si tak udělá naprosto jasnou a hmatatelnou představu o tom, jak chodby vypadaly, jak fungovala technologie tzv. komorování a stěnování v lávkách. Seznámí se se všemi druhy dopravníků, uvidí v chodu razicí kombajn i přibírkový stroj od firmy Hausser. Zažije simulovaný odpal uhelné stěny v jedné z chodeb. Posadí se také do vláčku, který horníky rozvážel pod zemí. Ti odvážnější pak mohou usednout za řízení razicího kombajnu a vyzkoušet si, jak pracoval.

Letos v dubnu Podkrušnohorské technické muzeum předvedlo zrenovovaný unikát, parní těžní stroj, který se tak stal dalším z jedinečných exponátů hornického skanzenu. Památka se opravovala přímo v muzeu. Náklady ve výši 340 tisíc korun pomohla pokrýt podpora od Ústeckého kraje a těžebních firem.
„Technická památka pochází z roku 1891 a je evropským unikátem,“ prozradil Zbyněk Jakš s tím, že stroj poháněl výtah, který vozil horníky a vytěžené uhlí. „Podařilo se dát mu také původní podobu,“ řekl při slavnostním odhalení opraveného stroje poslanec Vlastimil Vozka (ANO) a přidal perličku, že se v průběhu rekonstrukce podařilo získat zpět původní výrobní štítky, které někdo ukradl v době, kdy bylo celé zařízení odstaveno. Hosté slavnostního ceremoniálu, včetně hejtmana Ústeckého kraje Oldřicha Bubeníčka (KSČM), pak štítky na stroj přišroubovali. „Je to další krok na cestě úcty k tradici uhlí, které se zde těžilo a já věřím, že se bude i nadále těžit. Je hezké, že se stroj podařilo zachovat, aby návštěvníci takový unikát mohli vidět na vlastní oči,“ řekl hejtman Bubeníček.
Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj