Doba čtení:1 m, 53 s
K podvodům mělo docházet při rozdělování kotlíkových dotací v Ústeckém kraji. Foto: wikipedia.org

Minimálně ještě několik měsíců potrvá vyšetřování případu rozsáhlých podvodů při kotlíkových dotacích v Ústeckém kraji. V kauze je obviněných 27 žadatelů o dotaci i firma, která jim dotace zařizovala a její zástupce.

Škoda je prozatím vyčíslena na zhruba tři miliony korun, uvedl dozorující státní zástupce Jan Veselý. Kauza se týká loňské výzvy a souvisí podle Veselého s nadhodnocením žádostí. Všichni obvinění žadatelé chtěli podle Veselého maximální možnou výši dotace, tedy 150 tisíc korun. Zároveň se tak zavázali k tomu, že výměnu kotle budou spolufinancovat ze svého částkou zhruba 50 tisíc korun. To se ale nestalo. „Trestná činnost spočívala v tom, že ti žadatelé o dotaci ve skutečnosti uhradili jen 20 tisíc korun a zbytek svého povinného podílu, té spoluúčasti, si vytvořili fiktivní smlouvu o zprostředkování, tedy fiktivní výdaj. A tímto fiktivním výdajem dokládali uhrazení té své spoluúčasti, ačkoli k té ve skutečnosti nedošlo. Tím pádem neměli nárok o dotaci v takové výši, o kterou žádali,“ vysvětlil Veselý.

Čtěte také:
Kotlíkové dotace jsou správný krok
Pardubický kraj chystá další kotlíkové dotace

Kromě žadatelů je obviněná i společnost, která dotace a kotle měla zprostředkovat, a také zástupce společnosti. „Ta společnost a její statutární orgán, tyto osoby by se daly označit, pokud ne za organizátory, tak strůjce a ty, kteří to vymysleli,“ doplnil Veselý. Všichni čelí obvinění z dotačního podvodu a poškození finančních zájmů Evropské unie. Jednateli firmy hrozí až osm let vězení, žadatelům pak až tři roky. Dotace podle Veselého nakonec proplaceny nebyly, celková škoda ale mohla dosáhnout až zhruba třech milionů korun.

Kriminalisté obvinili všechny podezřelé už v září. Někteří si proti stíhání podali stížnost. „O některých těch stížnostech je v současné době rozhodováno, takže ne všechna usnesení o zahájení trestního stíhání nebyla právní moci,“ uvedl Veselý. Vyšetřování potrvá ještě řadu měsíců. Případ je výjimečný rozsahem i počtem obviněných. „Viděl bych, že v horizontu půl roku by mohla být podána obžaloba. Už jen rozsah té trestné činnosti a počet obviněných dost komplikuje celé trestní řízení, a v důsledku toho by mohlo být i delší,“ dodal Veselý.

Mohlo by vás zajímat:
Japonci začali těžit na mořském dně
Ve Švýcarsku vyvíjejí elektrogiganta
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj