Pohled k severním sousedům

komentare_iuhli_800x600Poláci topí levně. Ceny uhlí koncovým zákazníkům v Polsku v loňském roce totiž opět o něco klesly.

Polský statistický úřad (Główny Urząd Statystyczny) sbírá jednou měsíčně údaje o prodejních cenách černého uhlí na polském maloobchodním trhu. Podle popisu na jeho webových stránkách, obdrží údaje většinou od 5 až 22 prodejců, a to o cenách kvalitního černého uhlí dvou různých velikostí, tzv. kočičích hlav a ořechu.

Čtěte také:
Polsko odmítá změny v emisních povolenkách
V polském Krakově se nesmí topit uhlím a dřevem

Získá tak podklady odhad průměrné měsíční ceny, za kterou se černé uhlí prodává (zprůměruje ceny za všechny respondenty i za oba typy uhlí dohromady). Měsíční ceny jsou pak základem pro výpočet průměrné ceny roční a tu publikuje.

Můžeme proto relativně rychle obdržet jednoduchý obrázek, jak to s cenami černého uhlí na polském maloobchodním trhu vypadalo v minulých létech (viz graf dále).

Polským spotřebitelům se nevyhnula prudká vlna cenového růstu uhlí a jiných energetických komodit na světových trzích během finanční a ekonomické krize po roce 2008. Zastavil se až v roce 2012.

Naopak, dá se říci, že razantní pokles cen energetických komodit, který nastal v polovině roku 2014 a vydržel až do prvních měsíců loňského roku, se maloobchodnímu trhu (černého uhlí) v Polsku vyhnul. Meziroční oslabování bylo jen kolem procenta.

Je to patrně tím, že jde o trh s fyzickou dodávkou komodity (černého uhlí), přičemž poptávka drobných odběratelů se příliš nezměnila a patrně zatím ani nemění. Navíc jde o uhlí snadno dostupné z domácích zdrojů, tedy bez bezprostředního ohrožení zahraniční konkurencí.

graf-20-3-2017

Zdroj: Polský statistický úřad (Główny Urząd Statystyczny)

.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Čínský titán na 16 kolech
Prašnost v lomu snižuje i mlžná stěna
Na dně lomu plaval sací bagr