Poláci musí dovážet uhlí z USA

Firma Weglokoks předpokládá, že letos se její export sníží na zhruba 2,5 milionu tun uhlí z loňských čtyř milionů tun. Foto: wikipedia.org

Kvůli nedostatku uhlí z domácích zdrojů musí polský exportér Weglokoks tuto surovinu dovézt ze Spojených států, aby mohl splnit kontrakty se zahraničními zákazníky včetně českých.

Společnost oznámila, že americké uhlí je určeno pro klienty v České republice, na Slovensku, v Maďarsku, Německu a Rakousku. V budoucnu ho ale bude muset prodávat i na domácím trhu.

Čtěte také:
Sophiina volba polských horníků
Spojí černé uhlí Čechy a Poláky?

Jak ale agentuře Reuters řekl polský ministr energetiky Krzysztof Tchórzewski, vláda chce, aby energetickou bezpečnost země garantoval tuzemský uhelný průmysl.

Největší polská uhelná společnost PGG se snaží pokrýt poptávku svých největších, vesměs státních, klientů. Vloni však byla zachráněna od úpadku a musela omezit náklady, což se podepsalo na jejích investicích. Weglokoks je jak jejím akcionářem, tak klientem.

Přitom poptávka na polském trhu stoupá a spolu s tím se snižuje dostupnost uhlí pro vývoz. Firma Weglokoks předpokládá, že letos se její export sníží na zhruba 2,5 milionu tun uhlí z loňských čtyř milionů tun.

Dodávka prvních 75 tisíc tun vysoce výhřevného uhlí z USA by měla do Polska dorazit v polovině října. Weglokoks nevylučuje ani dovoz suroviny z Kazachstánu nebo Kolumbie.

Mohlo by vás zajímat:
V polském dole se bude těžit komorováním
Polsko postaví uhelné elektrárny za stovky miliard
Polská dychtivost po těžbě ohrožuje české pohraničí