Poláci znovu blokovali dovoz ruského uhlí

V Slawkowě končí širokorozchodná trať vedoucí z Ukrajiny, po níž se do Polska ruské uhlí přiváží. Foto: wikipedia.org

Polští horníci, kteří se kvůli dovozu levnějšího uhlí z Ruska obávají o práci, včera na několik hodin zablokovali trať, po níž se surovina z východu dováží. Protestu se ve Slawkowě východně od Katovic zúčastnilo několik stovek členů 13 odborových organizací.

Přichází sem po železnici uhlí z Ruska, které nám bere pracovní místa a právo na zvýšení mezd,“ citovala agentura PAP šéfa organizace Sierpień´80 Boguslawa Zientka.

Protestující na koleje položili atrapu výbušného zařízení. Kdo z nich ji tam dal, není jasné a někteří z odborářských šéfů tento krok kritizují. „Kvůli tomu teď spolu nemluvíme o skutečných problémech polského hornictví, ale o nějaké atrapě,“ postěžoval si reportérovi listu Gazeta Wyborcza tiskový mluvčí organizace Sierpień´80 Patryk Kosela.

Čtěte také:
Polští horníci blokovali železnici kvůli ruskému uhlí
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

V Slawkowě končí širokorozchodná trať vedoucí z Ukrajiny. Blokáda pozdržela příjezd šesti nákladních vlaků.

Deník Gazeta Wyborcza na svých internetových stránkách píše, že z různých důvodů v Polsku klesá spotřeba uhlí, ale zároveň roste jeho dovoz. Následkem toho se u polských dolů vrší haldy a uhlí z nich nikdo nechce koupit. Odboráři od vlády národně-konzervativního Práva a spravedlnosti očekávají, že jejich problém vyřeší. Chtějí také zvýšení platů. Nedávno vybojovali čtrnácté platy – i přes to, že největší polská těžařská společnost Polska Grupa Górnicza, pod níž spadá většina dolů v zemi, je ve špatné finanční situaci. Na 28. února horníci naplánovali velký protest v hlavním městě.

Vláda ve Varšavě uhlí propaguje coby hlavní energetický zdroj v Polsku i do budoucna. Zároveň ale čelí tlaku, aby snížila využívání fosilních paliv škodlivých pro ovzduší. V Polsku se loni vytěžilo 61,6 milionu tun uhlí, prodalo se ale jen 58,4 milionu tun. Zároveň bylo do země dovezeno asi 16,7 milionu tun uhlí, hlavně z Ruska, píše agentura AP.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo