Doba čtení:2 m, 20 s
Skupina Tauron podle agentury PAP z 98 procent používá polské uhlí, zbylá dvě procenta připadají na dovoz z Austrálie. Mluvčí odborů Kosela v reakci označil tyto informace za manipulace, které mají zmást veřejnost.

Asi stovka polských horníků minulý týden na protest proti dovozu uhlí z Ruska zablokovala na několik hodin železniční trať do elektrárny Laziska Górne na jihu Polska, poblíž hranic s Českem. Mluvčí společnosti, které elektrárna patří, nicméně ujistila, že uhlí z Ruska nevyužívá, uvedla polská televize TVN 24.

Žádné ruské uhlí sem nepřijede. Dnes blokujeme elektrárnu, ale v případě nutnosti přivaříme vlaky ke kolejím na hraničních přechodech a vagony z Ruska vysypeme,“ pohrozil jeden z demonstrujících havířů, Rafal Jedwabny.

Protest zorganizoval levicový odborový svaz Sierpień 80, který tvrdí, že dovoz uhlí z Ruska postihuje domácí těžbu a v důsledku chybějí peníze na zvýšení hornických platů. Zanedlouho prý budou v zemi takové přebytky polského uhlí, že havíři skončí na neplacených dovolených.

Čtěte také:
Polsko připustilo vliv dolu na stav vody
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

Polsko zaplavují miliony tun cizího uhlí,“ hřímal mluvčí svazu Patryk Kosela a připomínal, že nynější vládní strana Právo a spravedlnost (PiS) ve svých opozičních dobách slibovala, že s dovozem skoncuje.

V elektrárně Laziska nepoužíváme uhlí z Ruska. V elektrárně a v celé skupině používáme výlučně uhlí kupované na domácím trhu,“ uvedla mluvčí skupiny Tauron Patrycja Hamerová. Dodala, že v elektrárně Laziska se používá především uhlí pocházející z blízkého dolu Boleslaw Śmialy. Dnešní protest podle mluvčí výrobu v elektrárně nijak nepostihl.

Skupina Tauron podle agentury PAP z 98 procent používá polské uhlí, zbylá dvě procenta připadají na dovoz z Austrálie. Mluvčí odborů Kosela v reakci označil tyto informace za manipulace, které mají zmást veřejnost.

TVN současně na svém webu zveřejnila údaje o dovozu černého uhlí do Polska, ze kterých vyplývá, že rekordní byl předloňský rok s importem ve výši 19,68 milionu tun, přičemž více než 13 milionů tun pocházelo z Ruska. Loni dovoz uhlí z Ruska klesl na necelých devět milionů tun, v tomto údaji ale nebyl započten prosinec.

Polsko vyrábí většinu elektřiny z uhlí, ale domácí těžba v posledních letech klesla kvůli geologickým potížím a snaze snížit náklady, což vedlo ke zvětšení dovozu, hlavně z Ruska, poznamenala agentura Reuters.

Polské úřady tento měsíc otevřely cestu k rozšíření hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice, navzdory námitkám z české strany. Hnědouhelný důl zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. České obce Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích a Hrádek nad Nisou, jakož i Liberecký kraj se proti záměru brání, obávají se hlavně ztráty vody, ale i hluku a prachu.

Mohlo by vás zajímat:
Dvousetmetrovému obrovi ušili nový kabát
Tohle monstrum zvládne i dítě
Hnědé uhlí jako přírodní hnojivo