Polák nafotil život horníků

život_horníků_olmuart_cz_compressed

Jedna z fotografií Golovy výstavy. Foto: Arek Gola, zdroj: Olmuart.cz

Muzeum umění v Olomouci otevřelo výstavu polského fotografa Areka Goly s názvem Druhá strana cihly. Svou sérií snímků mapuje život v oblasti povrchových dolů v Horním Slezsku.

V Olomouci vystavuje autor již podruhé. Před šesti lety zde představil cyklus Ženy v dole, ve kterém se mu podařilo zaznamenat kontrast jemného ženského prvku a tvrdých pracovních podmínek povrchových dolů. Jeho výstava doprovází expozici významného českého fotografa Jindřicha Štreita, který Golu považuje za jednoho ze svých nejnadanějších žáků.

Čtěte také:
Za zpřístupnění dolu dostali Českého Permona
Počátky těžby uhlí v Ostravě

Čtyřiačtyřicetiletý Gola se věnuje dokumentární fotografii a dlouhodobě sleduje život v oblasti Horního Slezska, které silně zdevastoval těžký průmysl. „Jeho další fotografický projekt Druhá strana cihly vznikal ve stejném prostředí, v oblasti povrchových dolů v Horním Slezsku. Tentokrát si však nevšímal jednotlivců, ale zaměřil se na životní podmínky v obytných čtvrtích, postavených před zhruba 50 lety kolem dnes již nefunkčních oceláren a uhelných dolů. Sledoval bytové interiéry a vkus jednotlivých obyvatel, jejich snahu o zkrášlení a zlepšení funkčnosti již dožívajících příbytků,“ řekla kurátorka výstavy Štěpánka Bieleszová.

Gola je absolventem Institutu tvůrčí fotografie Filozoficko-přírodovědecké fakulty Slezské univerzity v Opavě, kde byl žákem jednoho z nejznámějších českých fotografů Jindřicha Štreita. V současnosti pracuje jako fotoreportér pro polské deníky, jeho fotografie jsou ve sbírkách Katowického muzea, Městského muzea v Zabrze či v Muzeu umění Olomouc. Je členem Svazu polských fotografů. Jeho výstava Druhá strana cihly je k vidění v prostorách galerie Café Amadeus Arcidiecézního muzea, které je součástí Muzea umění. Výstavu jeho učitele Jindřicha Štreita mohou až do konce října lidé navštívit v hlavních prostorách Muzea umění v Denisově ulici.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj