Doba čtení:2 m, 35 s
Bude mezi obviněnými i miliardář Bakala? Foto: Profimedia

Policie, která od loňska zkoumá finanční operace v ostravské těžební společnosti OKD, chystá podle zjištění serveru  Neovlivní.cz obvinění konkrétních osob. Zatím není jasné, jestli bude mezi obviněnými i Zdeněk Bakala.

Trestní stíhání se mají týkat finančních operací z poslední doby, které podle názoru kriminalistů přispěly k pádu důlní společnosti. Kriminalisté údajně dospěli k závěru, že bývalé vedení firmy přispělo několika operacemi k úpadku OKD. Chystají proto obvinění konkrétních osob. Není ale zatím jasné, jestli mezi nimi bude i miliardář Zdeněk Bakala.

Čtěte také:
Bakala udělal ze sídla OKD luxusní kanceláře
Louda odhalil Bakalova muže v OKD

Celá kauza OKD je přitom slabým místem současného premiéra Bohuslava Sobotky. Ve stejné době, kdy Sobotkův kabinet schválil převedení OKD zpět na stát, policisté finišují vyšetřování okolností krachu této těžební firmy.

Připravují se obvinění. Jde o operace z poslední doby před úpadkem firmy, jejichž pomocí byly vyvedeny z firmy stovky milionů. Co se týče způsobené škody, bavíme se o částce převyšující půl miliardy korun,” uvedl pro Neovlivní.cz vysoce důvěryhodný zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Oficiálně úřady odmítají stav vyšetřování jakkoli komentovat. „Nebudeme se vyjadřovat vůbec k ničemu,” odpověděl šéf vrchního státního zastupitelství v Olomouci Ivo Ištvan na otázku, kdy padnou obvinění.

Vyšetřování se spustilo už loni, přispělo k němu i několik trestních oznámení, která byla na bývalé vedení OKD podána. Například trestní oznámení finančníka Pavla Krúpy, který upozornil zejména na pochybnou výplatu dividend. Na ty si manažeři vzali úvěry, které byly následně nevýhodně přefinancovány.

Majitelé OKD, mezi které do loňského února prostřednictvím společnosti NWR patřil především miliardář Bakala, doposud veškerou kritiku ohledně hospodaření firmy odmítali. Bakalův mluvčí Roman Frkous zveřejnil čísla, podle nichž akcionáři NWR investovali za deset let do nových technologií a ražeb 40 miliard korun, zvýšili mzdy zaměstnanců na 1,5násobek průměrné mzdy a odvedli státu přes 40 miliard na daních a odvodech. Při restrukturalizaci dluhů NWR v roce 2014 pak Bakala investoval do firmy osobně miliardu korun, dodal.

Oproti tomu však stojí téměř 60 miliard, které OKD vynesly přímo Bakalovi jako třetinovému majiteli a vyplacené dividendy v době, kdy už společnost mířila ke svému pádu.

Sám Zdeněk Bakala na svou obhajobu nikdy nevystoupil. Nevysvětlil ani, proč nedodržel svůj veřejně daný slib prodat byty OKD nájemníkům. Právě tento krok připravil miliardáře, který se chtěl stát nositelem odkazu Václava Havla a ochráncem politické morálky v České republice, o reputaci. Před hněvem horníků a nájemníků bytů se stáhl do Švýcarska a své aktivity v Česku významně utlumuje.

Bakalovo jméno ovšem vtahuje do hry i současného premiéra a lídra ČSSD Bohuslava Sobotku. Jednak je s Bakalou spojován kvůli svému osobnímu příteli Radkovi Pokornému, který pro miliardáře pracoval a současně radil v éře privatizace státu. Jednak byl ministrem financí v době, kdy stát nevýhodně prodával svůj podíl v dolech. Přestože podle zjištění Neovlivní.cz fakticky celou operaci dohadoval tehdejší ministr vnitra Stanislav Gross, formálně nesl odpovědnost právě Sobotka.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků