Doba čtení:2 m, 7 s

ParagrafProtikorupční policie ukončila vyšetřování kauzy Mostecké uhelné společnosti (MUS), ve které se pro podezření z tunelování a podvodného ovládnutí společnosti zodpovídá sedm lidí včetně pěti bývalých manažerů, napsal deník e15.cz.

V případu se zodpovídají bývalí manažeři a vlastníci dolů Antonín Koláček, Marek Čmejla, Jiří Diviš, Oldřich Klimecký a Petr Kraus. V červnu 2012 byli obviněni ze zneužití informace a postavení v obchodním styku. Policie je podezřívá, že z MUS vyvedli 150 milionů dolarů, tedy přes tři miliardy korun, které využili na nákup akcií MUS, a také z podvodu při privatizaci této firmy v roce 1999. Podle žalobce způsobili státu škodu přes 1,6 miliardy korun. V kauze byl obviněn také miliardář Luboš Měkota, který však v roce 2013 zemřel. Podle státního zástupce Petra Šeredy z Vrchního státního zastupitelství v Olomouci by měl být pravděpodobně v polovině roku podán návrh na obžalobu.

Čtěte také:
Bývalý uhlobaron chce stavět hotel
Slunečné plány uhlobarona trápí památkáře

Případem se zabývá také švýcarský soud v Bellinzoně, který na podzim roku 2013 potrestal obviněné za podvody a praní špinavých peněz nepodmíněnými tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Odsouzení se proti verdiktu odvolali.

Vedle bývalých manažerů dolů jsou v kauze stíháni také bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora za přijímání úplatku a zbrojař Pavel Musela za podplácení. Podle žalobce jejich stíhání souvisí s rozhodováním vlády o prodeji akcií MUS.

Mostecká uhelná společnost vznikla v listopadu 1993 spojením bývalých státních podniků Doly a úpravny Komořany, Doly Ležáky a Doly Hlubina. Část akcií firmy šla do kuponové privatizace, další část stát rozdal městům a obcím. Státu zůstal zhruba 46procentní podíl. V květnu 1998 firmu ovládla neprůhledná společnost Appian Group, která skoupila dostupné akcie MUS prostřednictvím firmy Investenergy a na konci července 1999 koupila od státu i zbylý státní podíl. Privatizací se následně zabývala protikorupční policie, ale případ byl odložen.

V březnu 2005 se novým majitelem mosteckých dolů stala Severočeská uhelná (SU), kterou ovládala čtveřice manažerů a členů statutárních orgánů Appian Group a MUS ve složení Antonín Koláček, Luboš Měkota, Vasil Bobela a Petr Pudil. Ti následně své podíly převedli na firmu Czech Coal N.V., což začala již v červnu téhož roku vyšetřovat švýcarská policie kvůli podezření, že z MUS byly nelegálně vyvedeny peníze, jež byly poté „vyprány“ právě ve Švýcarsku. V roce 2010 koupila doly společnost Indoverse Czech Coal Investments spojená se jménem miliardáře Pavla Tykače, podle dostupných informací za cenu kolem 20 miliard korun

Mohlo by vás zajímat:
Stát nedostane miliony uhlobarona Měkoty
TOP 10 navždy bohatých
Forbes: Mezi nejbohatšími lidmi planety také Tykač

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa