Doba čtení:1 m, 27 s
Poškozovat v míru cizí majetek ve jménu čehokoli je v Česku trestné. Policie to nyní připomíná pěti aktivistům, které obvinila z navrtání chladicí věže elektrárny Chvaletice v roce 2016. Foto: Facebook

Policie minulý týden vyslechla část z obviněných ekoaktivistů, kteří v roce 2016 vnikli do chvaletické elektrárny a způsobili tam škodu za zhruba milion korun. Výslechy zbylých aktivistů podle informací iUHLI.cz proběhnou dnes.

Na konci května tak postoupila kauza navrtání chladicí věže chvaletické elektrárny do další fáze. K výslechům na policii se měla dostavit pětice obviněných aktivistů z Greenpeace z iniciativy Zastavme Chvaletice a jejich sympatizantů. Ti se o svém obvinění dozvěděli na začátku měsíce.

Čtěte také:
Zahraniční aktivisty budou stíhat doma
Založil Greenpeace, dnes fandí fosilním palivům

„Kriminalisté vydali usnesení o trestním stíhání pěti osob a vzhledem k tomu, že stále probíhají další úkony v trestním řízení, nebudeme v tuto chvíli poskytovat bližší informace,“ konstatovala na dotaz iUHLI.cz tisková mluvčí krajského ředitelství policie v Pardubicích poručice Markéta Janovská. Podle informací iUHLI.cz se všichni obvinění k výslechu dostavili, vyslechnuta však byla zatím jen část z nich.

S nesouhlasem s obviněním se samozřejmě netají Greenpeace, web Enviweb, nebo Jan Patočka v Deníku Referendum. Odpůrci analyzují a komentují obvinění a označují jej za absurdní. Podle jejich soudu oprava 120 děr na stometrové chladicí věži nemůže stát milion korun, jak zní obvinění (odhad samotné elektrárny přitom uvádí jen 600 tisíc, ale ekoaktivisté posudek policejního znalce přisuzují právě elektrárně). Protože v době jejich násilného vstupu na elektrárenský pozemek byla elektrárna mimo provoz, označují za absurdní i obvinění z poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení.

Mohlo by vás zajímat:
Nejsevernější švédské město se přesune
Rekultivace po hornolužicku
Dříve měsíční krajina, dnes poklad přírody