Doba čtení:2 m, 23 s
Podle vyjádření České Televize při natáčení musí být dodržovány právní předpisy a Kodex ČT. Foto: wikipedia.org

Mezi 133 demonstranty, které policie předminulý víkend zajistila na dně dolu Bílina, byla i dvojice novinářů České televize. Šlo o externí štáb, který připravuje reportáže pro pořad Nedej se / Občanské noviny.

Dvojici novinářů teď hrozí pokuta za neuposlechnutí výzvy a vniknutí do chráněného prostoru. Česká televize v reakci uvedla, že při natáčení musí být dodržovány právní předpisy, uvedl server HlídacíPes.org.

Čtěte také:
Aktivistům hrozí za vniknutí do lomu pokuty
Německou energetiku zachraňuje uhlí

Kde leží hranice, kterou nesmějí novináři překročit při výkonu veřejné služby? V případě akce Limity jsme my, při níž v sobotu 24. června protestovali ekologičtí aktivisté proti prolamování limitů těžby, byla tato hranice shodná s vytyčeným dobývacím prostorem dolu Bílina. Aktivisté ho překročili a několik hodin okupovali prostor kolem jednoho velkorypadla. A spolu s nimi i dva novináři České televize, režisér Martin Marek a kameramanka Lena Zikmundová. Stejně jako aktivistům jim teď hrozí ve správním řízení pokuta.

133 osob jsme zajistili v důlním prostoru, jsou podezřelí z neuposlechnutí výzvy a neoprávněného vniknutí do důlního prostoru,“ uvedla mluvčí ústecké krajské policie Jana Slámová. Dodala, že všechny případy budou předány do správního řízení.

Štáb ČT je zřetelně vidět za hranicemi prostoru na fotografiích, které na sociální sítě vyvěsili sami organizátoři akce Limity jsme my. „Šlo o externisty připravující materiály pro pořad Občanské noviny o průběhu Klimakempu,“ uvedla na dotaz HlídacíPes.org mluvčí ČT Alžběta Plívová, která zároveň redakci poskytla písemné vyjádření režiséra Martina Marka. Ten trvá na tom, že i za hranicemi prostoru vykonával novinářské povolání.

Po celou dobu jsme byli označeni reflexními vestami s viditelným nápisem PRESS. Cestou jsme vědomě nepřekonávali žádné zákazy, ani překážky v podobě zdi, či plotu ani jsme nepotkali žádného příslušníka policie, či ochranky. Policie nás poprvé zastavila až na dně lomu Bílina, kde nás upozornila na to, že se účastníci dopouštějí nelegální činnosti. My jsme vysvětlili, že jsme novináři České televize, a že zde počínání aktivistů i policie dokumentujeme,“ píše ve vysvětlení pro ČT režisér Marek.

Markův výklad je ale v rozporu s prohlášením policejní mluvčí. „Nikdo se neprokazoval, že by patřil k jakémukoli médiu. Jejich údaje jsou sepsány jako na občany, v žádném případě jako na novináře,“ uvedla Slámová.

Česká televize, konkrétně kreativní producent pořadu, nyní Markovo vyjádření zkoumá a bude se situaci dál věnovat. Podle Alžběty Plívové ale v obecné rovině platí, že novináři nepožívají za hranicemi zákona žádné speciální výsady. „Při vzniku pořadů České televize musí být dodržovány právní předpisy i Kodex ČT,“ uvedla.

Stejně situaci komentuje i policejní mluvčí Jana Slámová: „Pokud mají vestu PRESS nebo kartu novináře, neopravňuje je to k protiprávnímu jednání.“

Mohlo by vás zajímat:
Google obsadí uhelnou elektrárnu
V Kodani vzniká unikátní spalovna se sjezdovkou
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park