Doba čtení:1 m, 36 s
Ilustrační foto: OKD
Až polovina propuštěných horníků OKD by prý mohla najít práci v blízkém okolí, otázkou je výše platu. Foto: OKD

Až polovinu lidí, kteří pracují v důlní společnosti OKD nebo jsou na ní existenčně navázaní, by mohly postupně zaměstnat okolní firmy. Vyplývá to z dosud nepublikovaného březnového průzkumu vládní agentury CzechInvest mezi významnými podniky v Moravskoslezském kraji.

Na průzkum CzechInvestu odpovědělo 494 firem, tedy asi třetina podniků v kraji s více než padesáti zaměstnanci. Z průzkumu vyplynulo, že firmám chybějí dělníci, operátoři výroby a obráběcích strojů, svářeči, zámečníci, skladníci i řidiči.  „Kvalifikovaný odhad absorpční kapacity, přepočtený na všechny relevantní firmy v kraji, je za stávající situace zhruba sedm tisíc nových pracovních míst v následujících letech,“ citoval z průzkumu deník Právo.

Čtěte také:
Část horníků by mohla pracovat v Hamé
Práce pro horníky nebude, bojí se lidé

Z největších zaměstnavatelů v kraji CzechInvestu odpovídaly Třinecké Železárny, Veolia Energie ČR, DHL Express, Strojírny a stavby Třinec, ŽDB Drátovna, Arriva Morava, Husqvarna Manufacturing, Slévárny Třinec, Správa silnic Moravskoslezského kraje a Severomoravské vodovody a kanalizace.

Firmy mají v plánu nabírat tisíce nových zaměstnanců během roku a půl,“ řekla Právu mluvčí CzechInvest Petra Menclová. „U přechodu z OKD je třeba vzít v potaz potřebu rekvalifikace, zdravotní zátěže z bývalého pracoviště a také motivaci. Průměrný (dělnický) plat v OKD je kolem 35 tisíc korun, navíc zaměstnancům vzniknou nové náklady na dojíždění,“ vysvětlila.

Z OKD má ke konci června odejít dohodou zhruba 350 zaměstnanců a na přelomu září a října dalších téměř 900. Zadlužená těžební firma, kterou soud počátkem května poslal do úpadku, má zhruba 9800 kmenových zaměstnanců, asi 2500 dodavatelských a 200 agenturních pracovníků. Zájem o pracovníky OKD projevila Škoda Auto i další firmy z automobilového průmyslu, vláda jednala o práci pro propuštěné ve stáním podniku Diamo při odstraňování následků hornické činnosti.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Tajuplná uhelná lebka
V podzemí se skrývá fosilní prales