Polské doly začínají znovu vyplácet prémie

Dobré výsledky PGG v letošním roce byly ovlivněny jak nárůstem cen uhlí na trhu, tak i odhadovaným snížením nákladů společnosti o 150 milionů zlotých, kterých bylo dosaženo restrukturalizací. Ilustrační foto: pgg.pl

Polští horníci mají důvod pro dobrou náladu. Kondice polských těžebních společností se v poslední době výrazně zlepšila, což se odráží i na výši mezd a prémií.

Až 25 tisíc zlotých (více než 150 tisíc korun) prémií požadovala část odborů v Jastrzębské Spółce Węglowé (JSW). Společnost tuto žádost označila za absurdní a odmítla ji. Nelze však pochybovat o tom, že jde kondice polského těžebního průmyslu nahoru, což nejlépe dokládá skutečnost, že se ve společnosti Polska Grupa Górnicza (PGG) částečně vrací tzv. „čtrnáctka“, uvedl server tvnbis.pl.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Do Slezska proudí přes dvě miliardy zlotých pro důchodce v rámci náhrady za deputátní uhlí a stovky milionů na tzv. Barborkové prémie. Brzy se vrátí i tzv. „čtrnáctky“, tedy prémie, jejichž výše se rovná přibližně jednomu měsíčnímu platu.

V dubnu loňského roku se vedená PGG dohodlo s odbory na pozastavení „čtrnáctky“ na dobu dvou let, s možností výplaty této dávky v roce 2017, pokud výsledky společnosti bude lepší, než se očekávalo. V pondělí bylo dohodnuto, že bude vyplaceno 30 procent „čtrnáctky“. PGG v letošním roce dosáhne zisk ve výši 200 milionů zlotých.

Prémie budou vypočítány jednotlivým zaměstnancům v závislosti na jejich platu. V průměru jde o více než 2 tisíce zlotých na osobu. Od příštího roku bude tato prémie opět součástí platů horníků.

Dobré výsledky PGG v letošním roce byly ovlivněny jak nárůstem cen uhlí na trhu, tak i odhadovaným snížením nákladů společnosti o 150 milionů zlotých, kterých bylo dosaženo restrukturalizací. PGG v tuto chvíli zaměstnává zhruba 43 tisíc lidí.

Druhý těžební gigant – JSW má výplatu „čtrnáctky“ i nadále pozastavenou v souladu s dohodou z roku 2015. Dohoda je platná do konce roku 2018. „Ale obnovili jsme výplatu tzv. Barborky,“ říká mluvčí JSW Katarzyna Jabłońska-Bajer. V praxi to znamená, že zaměstnanci JSW obdrží bonusy za více než rok zpět. Jejich výše bude o něco vyšší než měsíční mzda. Průměrná měsíční mzda v JSW činila v loňském roce 6 549 zlotých hrubého, avšak odměny jsou vypláceny individuálně podle dolu.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu