Doba čtení:1 m, 17 s
Horníci se od soboty pohřešují v uhelném dole Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój na jihu Polska. Foto: wikipedia.org

Bezvýsledné stále zůstává pátrání po třech hornících, kteří se od soboty pohřešují v uhelném dole Zofiówka ve městě Jastrzembie-Zdrój na jihu Polska.

Důlní záchranáři si – v Polsku prý vůbec poprvé – vzali na pomoc psa, speciálně vycvičeného v hledání lidí. Ale ani na dvou místech, které pes označil, nikoho nenašli, uvedla polská média s odvoláním na šéfa společnosti JSW, které důl patří.

Čtěte také:
V Polsku vyplatí kompenzaci za deputátní uhlí
Poláci musí dovážet uhlí z USA

Sobotní otřes uvěznil v hloubce asi 900 metrů sedm horníků. Záchranářům se podařilo dostat ven dva z nich, dva havíři přišli o život a tři se stále pohřešují. Kontakt s nimi se dosud nepodařilo navázat.

Pátrání komplikuje voda, která v noci na středu zaplavila část podzemí. Právě za zaplavenou nejnižší částí poničené důlní chodby by se mohli nalézat pohřešovaní horníci, alespoň podle zachycených signálů, vysílaných z jejich lamp, uvedl šéf JSW Daniel Ozon. U zaplavené části fenka Koka, zapůjčená od horské záchranné služby, zřejmě narazila na stopy pohřešovaných, důkladné prohledání těchto míst však žádný výsledek nepřineslo. Mezitím pokračuje odčerpávání vody.

Koncentrace metanu je podle televize TVN 24 v hloubce 900 metrů stále tak vysoká, že se záchranáři musí obejít elektřiny i bez dálkově řízených robotů, které poskytlo vojenské námořnictvo.

Mohlo by vás zajímat:
Parkovací asistent bude i pro důlní obry
Rypadlo váží jako 2700 škodovek
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu