Polsko chce kapacitní trh ještě letos

Podle odhadu polských energetických společností by přizpůsobení se klimatické politice EU vyžadovalo do roku 2030 investice v elektroenergetice na úrovni 420 miliard zlotých (zhruba 2,7 bilionu korun). Foto: wikipedia.org Adrian Grycuk

Největší polská energetická společnost PGE (Polska Grupa Energetyczna) chce, aby polská vláda zavedla kapacitní mechanismus ještě letos, aby polské uhelné bloky mohly obdržet alespoň část podpory, než vstoupí v platnost limit na emise CO2 navrhovaný Evropskou komisí v rámci zimního legislativního balíčku.

Limit vylučuje z kapacitních mechanismů zdroje s měrnými emisemi CO2 přesahujícími hodnotu 550 kg/MWh, což je v případě Polska zhruba 28 GW výkonu, napsal server energetice.cz

Čtěte také:
Evropu v mrazech zachraňují uhelné elektrárny
Kongres chce zrušit zákony proti uhlí

Polský model kapacitního trhu je inspirován kapacitním mechanismem Velké Británie, který byl schválen Evropskou komisí v roce 2014. „Kapacitní trh musí být zaveden v co nejkratší možné době. Musí přijít před implementací zimního balíčku EU a limitem 550 kg CO2/MWh,“ řekla na jednání komise Senátu specialistka regulatorního oddělení PGE Agnieszka Radzimowska.

Podle materiálu, který polské Ministerstvo energetiky zveřejnilo 4. července 2016, by měla první kapacitní aukce proběhnout na konci letošního roku po očekávané notifikaci polského kapacitního trhu Evropskou komisí.

Radzimowska podle zahraničního serveru Platts dodala, že by v optimálním scénáři měl zákon o kapacitním trhu vstoupit v platnost nejpozději po prázdninách. Náměstek polského ministra energetiky Grzegorz Tobiszewski minulý týden v této souvislosti uvedl, že ministerstvo plánuje zveřejnění návrhu zákona o kapacitním trhu před letními prázdninami. Radzimowska dále řekla, že podle odhadu polských energetických společností by přizpůsobení se klimatické politice EU vyžadovalo do roku 2030 investice v elektroenergetice na úrovni 420 miliard zlotých (zhruba 2,7 bilionu korun).

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu