Doba čtení:1 m, 9 s
Ilustrační foto: Imagio.cz

V Polsku bude dnes ve 13 hodin ukončena regulace dodávek elektřiny pro velké podniky, ke které musela země našich severních sousedů sáhnout z důvodu nedostatku elektrické energie v síti. Důvodem regulace byla vlna veder, nedostatek vody v řekách a častější využívání klimatizací. Polské fabriky tak můžou naplno obnovit produkci. Oznámil to polský vicepremiér Janusz Piechociński. Podobnou situaci Polsko zažilo naposledy v 80. letech.

Regulace spotřeby elektřiny byla v Polsku nařízena v pondělí. Jak uvedl generální ředitel provozovatele přenosové soustavy PSE SA Henryk Majchrzak, v síti v tu dobu totiž chyběl elektrický výkon v hodnotě 4000 megawattů. Nedostatek elektřiny zavinily odstávky elektráren, problémy s jejich chlazením a nedostatečná výroba větrných elektráren.

Čtěte také: Polsko ztratilo energetickou soběstačnost

Kvůli tomuto stavu musela být omezena spotřeba elektřiny o přibližně 2000 megawattů. Polsko muselo také více dovážet elektrickou energii ze sousedních zemí. Omezení spotřeby se týkalo pouze průmyslových podniků, domácností se nedotklo.

Nedostatek elektrické energie samozřejmě vedl k nárůstu její ceny. Podle Bloombergu vyrostla cena elektřiny pro následující týden o 22 procent na 225 zlotých (1450 korun) za megawatthodinu. Tržní cena elektřiny za megawatthodinu pro následující den vyrostla o 70 procent na rekordních 465 zlotých (zhruba 3000 korun).

Mohlo by vás zajímat:
Bude Polsko šancí pro české horníky?
Polsko chce budovat obří baterie
Zemřel nejbohatší Polák, činil se i v energetice

 

Close

Generic selectors
Pouze přesná schoda
Hledat v titulcích
Hledat v obsahu
Post Type Selectors
Hledat pouze v kategorii
Energetická bezpečnost
Komentáře
Rozhovor
Videa
Z domova
Zajímavosti
Ze světa