Polsko změní zákony kvůli novým dolům

Polský ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski. Foto: wikipedia.org Adrian Grycuk

Polská strana vládnoucí v oblasti práva a spravedlnosti (PiS) plánuje zavést právní předpisy, které umožní vládě otevírat nové uhelné doly bez souhlasu místních orgánů, uvedl ve středu tamní ministr energetiky.

Polská vládnoucí strana, která nedávno znovu drtivě zvítězila ve volbách, chce otevírat nové doly, protože očekává, že do roku 2050 bude polovina elektřiny v zemi vyráběna z uhlí.

Čtěte také:
Uhlíková neutralita Polska bude astronomicky drahá
Poláci v tichosti rozšiřují důl na hranicích

„Tento zvláštní právní předpis, který připravují zákonodárci, souvisí se skutečností, že místní úřady nemají zájem o výstavbu nových dolů ve svých oblastech, zatímco pro zajištění dodávek pro energetický průmysl budeme potřebovat nová ložiska uhlí,“ řekl ministr energetiky Krzysztof Tchorzewski při otevření nového uhelného dolu společnosti JSW.

Tchorzewski uvedl, že nová legislativa pomůže Polsku otevřít plánovaný hnědouhelný důl Zloczew, který podle bude nejhlubším dosud otevřeným dolem v zemi. Projekt Zloczew je ve vlastnictví státní energetické skupiny PGE a zaručoval by dodávky pro elektrárnu PGE v Belchatowu.

Uhlí bylo jedním z horkých témat polských parlamentních voleb. Největší opoziční strana, Občanská koalice, měla ve svém programu úplný odchod od uhlí do roku 2040. Volby však jednoznačně vyhrála vládnoucí strana Právo a Spravedlnost, která získala více než 43 procent a může tak znovu sestavit vládu sama bez nutnosti skládat koalici.

V červnu vedlo Polsko skupinu států Evropské unie, která zabránila přijetí závazku uhlíkové neutrality do roku 2050. V současnosti se v Polsku z uhlí vyrábí zhruba 80 procent elektřiny, do roku 2050 chce Polsko tento podíl snížit na 50 procent.

„Bylo nám řečeno, že bychom měli mít ambicióznější cíle, pokud jde o obnovitelné zdroje energie. Ale moje odpověď zní – jako země nemůžeme udělat nic víc, protože transformace energie závisí také na tom, do jaké míry nám Evropská komise pomůže,” řekl Tchorzewski.

Mohlo by vás zajímat:
Běloruský gigant BelAZ 75710
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu

Parkovací asistent bude i pro důlní obry