Polský prezident nenechá zavraždit uhlí

Polský prezident Andrzej Duda. Foto: wikipedia.org

Polský prezident Andrzej Duda slíbil, že „nedovolí zavraždit důlní průmysl“ v zemi, tedy nedovolí ukončit těžbu uhlí v Polsku, které je právě hostitelem světové konference o klimatu COP24.

Ačkoli se zahraniční tisk pozastavoval nad tím, že pořadatelství konference OSN o oteplování klimatu bylo svěřeno zemi, jejíž energetika se opírá o uhlí a jejíž ovzduší je nejhorší na kontinentu, pro Polsko uhlí stále představuje „černé zlato“ i součást národní identity.

Čtěte také:
Polsko bude těžit více uhlí
Polsko vyzvalo Brusel k intervenci kvůli povolenkám

Dokud budu v Polsku prezidentem, nedovolím, aby kdokoliv zavraždil polský důlní průmysl,“ prohlásil prezident Duda v projevu k horníkům, ve kterém označil odvětví za strategický základní pilíř polské ekonomiky. „Jsme pořadateli COP24, ale jsme tam i proto, abychom hovořili pravdivě, bez politické korektnosti, diktované cizími, a ne polskými zájmy,“ vysvětlil šéf státu.

Duda na úvod konference řekl, že Polsko se nezřekne uhlí, kterého má ještě „na 200 let“, a že závislost na uhlí nikterak nebrání ochraně ovzduší a pokroku v této oblasti.

Koneckonců i sama konference se odehrává v kongresovém středisku postaveném na někdejším dole a partnerem polského ministerstva ochrany životního prostředí při pořádání konference jsou největší uhelné firmy.

Ve stáncích jiných států se točí miniaturní větrné elektrárny a je zeleno. Na domácím je černo. Uhlí. Kusy uhlí leží za sklem v podlaze a ve stěnách za mřížemi, připomínajícími koše s hořícím uhlím, které se každý rok rozmisťují ve slezských městech na tramvajových a autobusových zastávkách, aby ohřály kolemjdoucí,“ poznamenala stanice TVN 24.

Město Katovice se za uhlí nestydí, a tak v polském stánku na konferenci vystavuje i mýdlo, bižuterii či sprchový gel vyrobený z uhlí.

Mohlo by vás zajímat:
Z Dolu Bohumír je hornické muzeum
VIDEO: Znáte toto unikátní hornické muzeum?
Podkrušnohorské muzeum opravilo parní těžní stroj