Pomůže Merkur českému průmyslu?

Zajímavé exponátu z Merkuru můžete až do konce října vidět na výstavě ve Středisku volného času v Mostě. Foto: wikipedia.org

Stavebnice Merkur má pomoci obnovit tradici zlatých českých ručiček. Věří tomu například v Mostě, kde se oblíbené stavebnice rozhodli s podporou Vršanské uhelné dodávat do základních škol.

Mostecký magistrát doufá, že v dětech probudí větší zájem o technické vzdělávání a z malých hračičků vyrostou dobří řemeslníci. Pomoci má k tomu také soutěžní výstava modelů z Merkuru, do které se zapojilo sedm škol. Začala v úterý 10. října ve Středisku volného času v Mostě a jejím tématem je energie. „Už loni školy ve městě získaly 73 stavebnic Merkur. Vystavené výtvory ukazují zručnost mosteckých dětí,“ řekl Mosteckému deníku primátor města Jan Paparega.

Čtěte také:
V Mostě se už desítky let maluje na uhlí
Těžaři pomohli zachránit dětský tábor

Merkury poputují do škol v Mostě také letos. „Nově i do jedné střední školy,“ informovala Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí společnosti Vršanská uhelná, která městu s nákupem stavebnic pomáhá.

Těžaři mají podporu technického vzdělávání mezi jednou ze svých velkých priorit. „Uvědomujeme si totiž, že je velký nedostatek kvalifikovaných pracovních sil, ať už to jsou zámečníci, elektrikáři nebo technici. Vlajkovou lodí v tomto případě je náš projekt Chytré hlavy pro sever, který má zvýšit zájem o technické obory mezi mládeží,“ připomněl technický ředitel společnosti Vršanská uhelná Petr Procházka.

V případě Merkuru je Procházka rád, že stavebnice zažívá návrat na výsluní. „Znali jej naši rodiče i my a budeme rádi, když jej poznají i mladí, protože se posouvá dál, jak to vyžaduje doba,“ dodal.

Soutěžní výstava modelů vytvořených žáky základních škol potrvá ve Středisku volného času do konce října. O vítězi budou rozhodovat návštěvníci, kteří vhodí svůj hlas do schránky, a odborná porota, jež vybrala svého favorita už při vernisáži. Uchvátil ji model nádraží a okolí, který vytvořili žáci ze základní školy z ulice Obránců míru. Celkem se o vítězství a zisk hodnotných cen uchází 23 vystavených exponátů.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 největších uhelných dolů
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu