Žaloba na 32 evropských států, kterou podaly portugalské děti, odhalila fatální chyby ve vzdělávacím systému. Náprava je možná, ale nebude jednoduchá.
Školy mají žáky vzdělávat pro život. K takovému vzdělání patří i slovní úlohy z matematiky. Mnoha žákům i rodičům přitom často uniká smysl toho, proč se něco takového pořád učí. Kdo by počítal, kde se setkají dva vlaky jedoucí rozdílnou rychlostí, když mu stačí pohled do jízdního řádu na internetu? Zdaleka ne každý se tak slovní úlohy naučí počítat. Pak se může přihodit leccos. Například portugalští reprezentanti této skupiny na základě své neznalosti již v roce 2017 podali žalobu (zde a zde) na 32 evropských států, že dělají málo „v záležitosti klimatu“. Konkrétně je žalují za „porušování jejich práva na život a práva na respektování soukromého a rodinného života“, jak uvádí SeznamZprávy. Žaloba se týká všech států v EU a také Norska, Ruska, Švýcarska, Turecka a Velké Británie. Nyní se žalobou zabývá Evropský soud pro lidská práva.
Jenže jim mezi žalovanými státy chybí velcí producenti oxidu uhličitého mimo Evropu, včetně toho největšího, tedy Číny. Kdyby přitom dávala tahle parta mladých Portugalců ve škole pozor, hravě by si spočítali, jak to s těmi emisemi je a na koho tedy mají vlastně podat žalobu. Ještě je možné, že slovní úlohy tito žáci počítat umí, ale nenamáhali se zjistit si údaje o množství emisí produkovaných jednotlivými státy. Opět nedostatek školní výuky a nejen jí. Že je potřeba získat před rozhodnutím dostupné informace o problému, by měli vědět nejen ze školy, ale také od svých rodičů.
Oba zmíněné nedostatky se dají odstranit tím, že se učitelé sami naučí vysvětlovat srozumitelně slovní úlohy a tím, že se žáci budou více dozvídat, jak se hledají informace. Ovšem jak se hledají všechny informace k tématu, ne jen ty, které se zrovna hodí. Jestliže se stále mluví o potřebě „kritického myšlení“ ale žáci si nedokáží s jeho pomocí najít běžně dostupné informace o tom, kde je největším emitentem CO2, pak je v učení „kritického myšlení“ nějaká chyba.
No anebo je to jinak. Že celý humbuk vznikl podle klasického sektářského scénáře, kdy se nejdřív dětem a mladým lidem vypláchne mozek patřičnými myšlenkami a pak se jim zadá úkol. V tomto případě „klimatická“ žaloba. Protože je stěží uvěřitelné, že by si děti tu jednoduchou úlohu nedokázaly spočítat správně. I když je nejmladšímu žalujícímu Portugalci nyní jen 11 let.