Poškodili elektrárnu, hrozí jim 6 let

Aktivisté obsadili chladicí věž elektrárny v říjnu 2016 a strávili na ní 63 hodin. Foto: Severní energetická

Policisté minulý týden dokončili výslechy pětice ekologických aktivistů, kteří v roce 2016 vylezli na chladicí věž elektrárny Chvaletice. Aktivisté jsou obvinění ze dvou trestných činů, hrozí jim dva až šest let vězení.

Mezi obviněnými jsou tři muži a dvě ženy.Policie je viní z poškozování cizí věci se škodou přesahující půl milionu korun a dále z ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Aktivisté se jednání se přiznali, s policií spolupracují, nesouhlasí ale s výší údajné škody. Podle jejich advokáta Pavla Uhla je škoda vyčíslená znaleckým posudkem více než dvojnásobkem částky, která je uvedená na faktuře za vykonané práce.

Čtěte také:
Uškodí českému průmyslu zpřísnění emisních limitů?
Nemusíte lézt přes plot, chcete-li vidět elektrárnu

Jan Rovenský z organizace Greenpeace uvedl, že v době, kdy byli lezci na chladicí věži, nebyla v provozu. „Použili postup, který je v takových případech běžný, a který byl vyzkoušený už z komína v Prunéřově. Věž navrtali a použili skoby,” popsal Rovenský.

Zhruba 120 vzniklých děr si podle znaleckého posudku vyžádalo náklady zhruba jeden milion korun. „Posudek uvádí i položky, které nejsou škodou. Zahrnuje například náklady na zabezpečení, které později elektrárna provedla,” řekl Uhl.

Aktivisté obsadili chladicí věž elektrárny v říjnu 2016. Strávili na ní 63 hodin, vyvěsili transparenty a protestovali proti prodloužení jejího provozu. Na věž vylezlo celkem 11 lidí, šest cizinců a pět Čechů. Ekologická organizace Greenpeace svou akcí protestovala proti uskutečňované modernizaci elektrárny, která prodlouží její provoz do roku 2030. Vlastník elektrárny společnost Severní energetická tehdy označil nesouhlas Greenpeace za absurdní, neboť modernizace sníží emise škodlivých látek i prachu.

Policie obvinila pouze české aktivisty.Všichni obvinění podali stížnost proti zahájení trestního stíhání, která podle Uhla ještě nebyla vyřešena. Přípravné řízení stále pokračuje a advokát předpokládá, že pokud budou aktivisté obžalováni, dostane se případ před soud nejdříve na podzim.

Mohlo by vás zajímat:
TOP 10 navždy bohatých
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme