Poslance z Pardubicka rozdělil přístup k elektrárnám

Podle poslance ODS Vojtěcha Munzara je prioritou, aby fungovala elektřina a topilo topení. Foto: iUHLI

Sněmovna při jednání o novele zákona o ochraně ovzduší smetla návrh omezující výjimky z evropských limitů znečištění ovzduší pro velké uhelné elektrárny. Poslance z Pardubického kraje, kde stojí chvaletická elektrárna Pavla Tykače a opatovická elektrárna Daniela Křetínského, hlasování rozdělilo.

Stranickou disciplínu při hlasování porušil pardubický poslanec Martin Kolovratník z ANO, který návrh podpořil. Pro omezení výjimek byli i Mikuláš Ferjenčík (Piráti) a Marek Výborný (KDU-ČSL). I když komunisté byli proti, jejich poslankyně Květa Matušovská se zdržela, napsal deník MF Dnes.

Čtěte také:
Uškodí českému průmyslu zpřísnění emisních limitů?
Němci platí za elektřinu rekordní ceny

„Bral jsem to jako automatickou povinnost. Pardubice leží vzhledem k chvaletické elektrárně na návětrné straně, nevidím důvod, proč jim vycházet vstříc na úkor zdravého ovzduší,“ uvedl Martin Kolovratník.

Většina poslanců to ale viděla jinak. „Já také chci, aby moje děti dýchaly čistý vzduch, ale také chci, aby přijely domů, světlo jim svítilo, pračka fungovala, topení topilo, a to, zdůrazňuji, za přijatelnou cenu, což je pro nás, pro ODS, významnou prioritou,“ uvedl k návrhu například poslanec ODS Vojtěch Munzar ze Středočeského kraje. Proti návrhu hlasovali takřka jednotně poslanci ANO, ODS, KSČM, SPD a většina ČSSD.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme