Poslanci se k uhlí nedostali

Doba čtení:1 m, 3 s

Ilustrační foto: Imagio.cz

Poslanci se dnes k novele horního zákona nedostali. Na plénu se zabývali jinými tématy a zároveň odhlasovali, že po 19. hodině již jednat nebudou. Novelou by se mohli zabývat do konce týdne.

Materiál byl již projednán v šesti výborech a poslanci schválili dva pozměňovací návrhy. Poslanci hospodářského výboru doporučili, aby výše úhrad z vydobytého nerostu byla fixována minimálně na pět let. Zvyšována by pak mohla být na základě vývoje tržních cen. Úpravu navrhli poslanci František Laudát (TOP 09) a Milan Urban (ČSSD). Zajištěna by tak měla být stabilita podnikatelského prostředí, která je pro těžební sektor klíčová.

Čtěte také:
Hospodářský výbor: fixace prošla, obce ne
Poslanci vystavili hornímu zákonu stopku. Prozatím.

Hospodářský výbor schválil také návrh poslance Jana Birkeho (ČSSD), který požadoval, aby stát neplatil z peněz za těžbu důlní záchranáře, ale aby tyto peníze využil přednostně na rekultivace a sanaci škod po starých důlních dílech.

Politici se již dříve shodli na zvýšení úhrady z vydobytého nerostu o 100 procent, tedy na dvojnásobek původní výše. Změna v poplatcích má přinést do státní pokladny o 427 milionů korun více než v roce 2013.

Mohlo by vás zajímat:
Horní zákon – proměny, ohlasy a důsledky
Příběh novely v čase
Co říkali těžaři?