Doba čtení:1 m, 43 s
V diskusi se utkala Dana Balcarová (Piráti) s Janem Zahradníkem (ODS). Koláž iUHLI

Obnovitelné zdroje nás nezachrání,“ řekl v pořadu Rozstřel na idnes.cz, ve kterém se utkal s pirátskou poslankyní Danou Balcarovou, poslanec Jan Zahradník (ODS).

Ekologie versus ekonomika v energetice je ožehavé téma nejen v Česku, ale celé Evropské unii. Česko kritizuje zejména značné negativní dopady na konečného spotřebitele. O tématu se diskutovalo i v pořadu Rozstřel na serveru idnes.cz.

Čtěte také:
Poslanci odstřelili pirátskou novelu
Pirátská poslankyně chce omezit uhlí

Poslankyně Balcarová uvedla, že největší globální hrozbou a tématem je momentálně změna klimatu, ne energetická bezpečnost. „Měli bychom se soustředit na to, co nás ohrožuje,“ řekla poslankyně.

Zahradník oponoval, že chceme-li mít prostředky na boj se změnou klimatu, musíme mít fungující ekonomiku. „Zároveň provozovatelé energetických zdrojů musejí vědět, co je bude čekat. Když připravují svá zařízení na nějaké nároky a limity, tak ty se nesmějí neustále měnit. V opačném případě se dočkáme zdražování energie, nebo dokonce zavírání zdrojů, což by nás mohlo dostat až do stavu energetické nouze,“ varoval Zahradník.

„Evropská unie, která se podílí na světové produkci emisí jen deseti procenty, si příliš tvrdými limity hází klacky pod vlastní nohy,“ doplnil poslanec, který vysvětlil, že největší emisní producenti, jako jsou Čína, Indie či USA tak získávají ekonomickou výhodu. Právě proto je zastáncem možnosti udělovat výjimky z emisních limitů. „Je nesmysl být papežštější než papež. Evropská unie výjimky povoluje, není důvod, abychom je v České republice zakazovali,“ vysvětlil.

Podle Balcarové by se Česká republika neměla za každou cenu snažit o energetickou soběstačnost.

Podle Balcarové by se Česká republika neměla za každou cenu snažit o energetickou soběstačnost. Energetika by se prý měla zaměřovat na snížení energetické náročnosti. Naproti tomu pro ODS je podle Zahradníka energetická soběstačnost a především bezpečnost prioritou. „Měli bychom mít vyvážený energetický mix, v němž bude základem jádro, a dále obnovitelné zdroje, plyn i uhlí,“ řekl Zahradník.

Mohlo by vás zajímat:
Elektrotahač má spotřebu jako malé město
VIDEO: Sci-fi bagr z Jižní Koreje
Služební auto obra Koloděje