Poslanci začali rozkrývat privatizaci OKD

Podle předsedy komise Lukáše Černohorského čekají už nyní na poslance tři plné krabice dokumentů k prostudování. Foto: wikipedia.org

Minulý týden se podruhé sešla Vyšetřovací komise k OKD. Místopředsedkyní komise, kterou vede pirátský poslance Lukáš Černohorský, se stala Pavla Golasowská z KDU-ČSL. Svou agendu komise rozdělila mezi tři pracovní skupiny, které pokryjí vývoj kauzy v jednotlivých časových obdobích.

Skupinu pro šetření prvního období týkající se ztráty majoritního podílu státu povede poslanec Lubomír Volný z SPD. Druhé období privatizace minoritního podílu a prodej bytového fondu bude mít na starost Josef Hájek zvolený za ANO. Pád OKD do insolvence bude předmětem zájmu sociálního demokrata Lubomíra Zaorálka.

Čtěte také:
Privatizace OKD je prý už promlčená
Horníci jdou na dlažbu, Bakala rozhazuje za hračky

Předseda komise Lukáš Černohorský se zároveň minulý týden sešel i s Romanem Macháčkem ze sdružení BYTY OKD a s advokátkou Hanou Marvanovou, která se kauze dlouhodobě věnuje. Ta bude přizvána na další setkání vyšetřovací komise.

„Přestože zatím máme k dispozici jen dokumenty od Ministerstva financi a Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, shromáždili jsme už tři plné krabice dokumentů a spisů, které nyní musíme pečlivě prostudovat. Chybí nám ještě podklady od BIS a Evropské komise,“ popsal dosavadní stav vyšetřování Černohorský.

„Jenom mapování celé kauzy a rozkrývání vlastnických struktur všech zainteresovaných společností kolem OKD bude trvat řadu týdnů. Přesto věřím, že komise má potenciál přinést do celé kauzy nové poznatky a pomoci k objasnění toho, jak se mohlo na straně státu udát tolik po sobě jdoucích zásadních pochybení,“ uzavřel předseda komise.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Liebherr – vzpoura strojů
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
Jak se rodí kolosy na čtyřech kolech