Poslanci zlomili pirátský meč. Zamítnuto

Uhlí nahradíme, ale nejdřív musíme vědět čím, shodují se poslanci. Snad na to přijde chystaná pracovní skupina. Foto: pixabay.com

Poslanci nechtějí odhlasovat nic, co není dobře připravené, ani to, co by mohlo ohrozit konkurenceschopnost českých firem. Ale snižování emisí podporují, jen musí být domyšlené.

K novele zákona o ochraně ovzduší se sešlo celkem 11 pozměňovacích návrhů. Při jejich středečním projednávání v hospodářském, zemědělském a Výboru pro životní prostředí na sebe největší pozornost strhly dva, které předložila Dana Balcarová (Piráti), předsedkyně Výboru pro životní prostředí (VŽP).

Čtěte také:
Brabec: Piráti jen papouškují Hnutí Duha
Odklon od uhlí zdraží elektřinu

Pozměňující návrhy souvisí s českým průmyslem i se sociální situací v některých oblastech,“ uvedl návrhy zpravodaj Hospodářského výboru Jan Bauer (ODS). „Možnost zakázat topení hnědým uhlím je velmi kontroverzní. A proč zakazovat výjimky, se kterými počítá sama směrnice EU,“ pokračoval ve své rekapitulaci před poslanci.

Návrh, který se týkal možnosti obcí, zakázat topení hnědým uhlím, vyvolal dlouhou polemiku ve VŽP. Jen o málo méně času tento výbor věnoval i druhému návrhu, jež by ukončil možnost velkých zdrojů získat výjimku na množství exhalací. Celkově poslanci VŽP věnovali pozměňujícím návrhům o hodinu a půl více, než měli původně v plánu. Výsledkem bylo zamítnutí obou návrhů.

V Hospodářském výboru největší pozornost upoutal – s ohledem na jeho zaměření – hlavně návrh ukončující výjimky velkých zdrojů. Ani tam ovšem nenašel valného zastání. „Není to černobílé. Souhlasím s tím, že nesmíme omezit konkurenceschopnost (českého průmyslu, pozn. red.), ale musíme dbát také na kvalitu života,“ řekl Marian Jurečka (KDU-ČSL). Výbor po hodinovém jednání přijal k pozměňovacím návrhům zamítavé usnesení.

V obou výborechse také průběžně objevovaly stesky nad tím, že předložené pozměňovací návrhy nemají studie dopadů, které by ukázaly, jaký bude jejich skutečný efekt. Někteří poslanci to berou jako principální věc a odmítají se návrhy bez studií dopadu vůbec zabývat. VŽP se i proto, na základě návrhu Markéty Pekarové-Adamové (TOP 09), pokusí iniciovat vznik pracovní skupiny, jež by se pokusila najít řešení budoucí „dekarbonizace“ českého průmyslu i českých domácností. Protože takové realistické řešení zatím nikdo nepředložil. A bez něj se smysluplně nedá v ekologizaci pokračovat.

Mohlo by vás zajímat:
Léčivé koule už patří minulosti
Služební auto obra Koloděje
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme