[metaslider id=8418]
Tak trochu to připomínalo školní výlet. Chyběly ale svačiny od maminek, zato bylo k vidění o poznání víc oficialit. Na exkurzi do hnědouhelných lomů vyrazili poslanci z Hospodářského výboru. Server iUHLI.cz přináší z jejich cesty exkluzivní reportáž.
Necelá polovina poslanců výboru, který má 24 členů, přijíždí na místo srazu do Severočeských dolů v Bílině. Místo obleků mají na sobě civilní oblečení, najednou nevypadají jako poslanci. Čekají na ně dva náklaďáky, které je z Bíliny vezou na místo, kde by se mělo i v poměrně daleké budoucnosti těžit uhlí. Je to nedaleko Mariánských Radčic a ředitel strategie a komunikace Severočeských dolů Vladimír Budinský zákonodárcům ukazuje, že široko daleko opravdu neleží žádné lidské sídlo. „Ukažte nám, kde teď stojíme,“ říká s mapkou v ruce předseda výboru Ivan Pilný (ANO). Mapku s korekcí územně ekologického limitu dolu Bílina zkoumají všichni účastníci zájezdu. Budinský vysvětluje, že raději hovoří o korekci limitů. V médiích tolikrát opakované spojení „prolomení limitů“ nemají v Severočeských dolech rádi, je v něm totiž cítit konflikt.
Zpovzdálí je vidět dým moderní uhelné elektrárny Ledvice, která bude většinu uhlí z lomu pálit. Zatím ale neběží naplno. Poslanci se fotí u obřího rypadla, které je ale kvůli odstávce mimo provoz. Zajímají se o to, jak těžba probíhá, s jakými problémy se horníci potýkají, nebo jak rychle lom postupuje. Budinský zdůrazňuje význam uhlí pro lidi v regionu. „Tato bunda s logem Severočeských dolů, kterou mám na sobě, to je výhra,“ dodává s tím, že v případě posunutí limitů bude mít horník Severočeských dolů jistotu práce na dalších 40 let. Takovou jistotu má v regionu opravdu málokdo. Plat horníka je navíc na Mostecku výrazně nadprůměrný.
Poslanci mají štěstí, je hezky a lom je pěkně vidět. Dole v lomu se vznáší opar. Obří rypadla vypadají zdálky jako trpaslíci. Zákonodárci se od svého kolegy, bývalého horníka, Vlastimila Vozky (ANO) dozvídají, jak složitou cestu musí absolvovat skrývka tak, aby rypadla konečně těžila uhlí. Budinský zdůrazňuje, že na uhlí se může Česko spolehnout. To potvrdil i nedávný výpadek jaderné elektrárny Temelín a elektrárny Chvaletice, všechny uhelné elektrárny na severu Čech v tu chvíli jely naplno. A podobné to bude v sousedním Německu, které se rozhodlo odstavit všechny atomové elektrárny a vše vsadit na obnovitelné zdroje. „Němci jdou za svým cílem sebevědomě. Zároveň si ale uvědomují, že bez uhlí to nepůjde,“ dodává Budinský.
Ještě krátká zastávka přímo u elektrárny Ledvice a třídírny uhlí a poslance čeká oběd v kantýně. Mají na výběr ze šesti jídel. Při kávě si povídají o různých studiích, které kvůli limitům nechalo vypracovat ministerstvo průmyslu a obchodu. „Děkujeme, že jste se na Důl Bílina přijeli podívat. Navíc v pátek a ještě před prodlouženým víkendem,“ říká v závěru návštěvy Budinský.
Čtěte také: Sobotka: Bílina ano, u ČSA jsou otazníky
Následuje přesun auty na lom ČSA, kde těží soukromá společnost Severní energetická. Zabere to necelou půlhodinku. Možná trochu symbolicky se několik poslanců trhne a zůstává posledních sedm statečných členů hospodářského výboru. Na šachtě, kterou během posledního necelého roku navštívilo několik ministrů, čeká generální ředitel Severní energetické Petr Kolman. Na exkurzi už stačí jen jeden náklaďák. Jako by to symbolizovalo rozdílný osud obou dolů. Zatímco na Bílině se nejspíš bude těžit ještě několik desetiletí, nad ČSA se pravděpodobně stahují mračna.
Lom ČSA vypadá jinak než Bílina. Hory jsou blíž, poslanci ukazují na zámek Jezeří. Na vyhlídce si vyslechnou o nejisté budoucnosti lomu s nejkvalitnějším uhlím ve střední Evropě, jemuž stojí v cestě Horní Jiřetín a Černice. Právě toto uhlí si ze sloje jako suvenýr odnáší poslanec Václav Snopek (KSČM), uhlí chce pro kamaráda sběratele. Možná to jednou bude vzácný exemplář a šéf Severní energetické žertuje, že tento kus uhlí odepíše ze zásob.
Poslanecká exkurze pozdě odpoledne končí zhruba hodinovým posezením nad kávou a malým občerstvením v zasedačce Severní energetické. Debata je živější, poslanci už si udělali obrázek, jak to s uhlím na severu Čech vypadá. A srovnávají třeba s černouhelnou firmou OKD, kterou přivedl finančník Zdeněk Bakala na mizinu a pro další fungování Dolu Paskov chce pomoc státu. „Severní energetická nechce po státu nic víc, nic míň, než aby zrušil usnesení 444. Nechce ani korunu a chce těžit,“ říká Kolman s tím, že státu bude peníze naopak dodávat. „Pan Babiš nás vyhodnotil jako osmnáctou firmu v pořadí s nejvyšší daňovou výnosností pro stát,“ dodává šéf těžební firmy, jejíž osud leží v rukou kabinetu Bohuslava Sobotky.
Mohlo by vás zajímat:
Sochor: Uhlí je jistota, plyn drahé riziko