Pošle Hillary horníky montovat soláry?

glosa-iuhli-800x600Dvojice amerických vědců vypracovala publikaci zaměřenou na rekvalifikaci pracovníků uhelného sektoru do solárního odvětví. Horníkům našli dokonce konkrétní pozice. Realita však bude nejspíš úplně jiná.

Studie Joshuy Pearce a Edwarda Louieho působí jako typický produkt sociálního inženýrství, které si pamatujeme spíše ze zemí východního bloku. Ve svém materiálu uvádějí, že rekvalifikace horníků, kterým hrozí ztráta zaměstnání, by nevyšla příliš draho. Uvedli dokonce konkrétní pracovní pozice, které by mohli vykonávat. Teoreticky vše vypadá krásně, jenže ve skutečnosti má celá věc hned několik háčků.

Čtěte také:
Američtí horníci mají o prezidentské volbě asi jasno
Trump slíbil Kentucky návrat k uhlí

V první řadě je zejména ve Spojených státech prakticky nemyslitelné, aby někdo statisícům lidí podobným způsobem rýsoval, kde mají pracovat, a stejně tak firmám, koho mají zaměstnávat.Mimo jiné by si to vyžádalo hromadné stěhování do míst, kde jsou pro soláry vhodné podmínky. To si lze v dnešním světě představit možná tak v Severní Korei.

Stejně pofidérní je předpoklad, že fotovoltaika představuje jedinou energetickou budoucnost a jakousi oázu stabilního zaměstnání. Už nyní se totiž ukazuje, že bez masivní veřejné podpory ztrácí soláry na energetickém trhu konkurenceschopnost. Cena elektřiny vyráběné ze slunce je totiž neúměrně vysoká. Navíc práce se v solárním byznysu najde prakticky jen na počátku procesu, tedy při výrobě a montáži panelů. Když se elektrárna rozběhne, tak jsou montéři rázem bez zaměstnání.

V neposlední řadě studie predikuje konec uhelného sektoru. O něm se ale bude rozhodovat jinde. Jedním z faktorů bude i výsledek blížících se prezidentských voleb v USA. V nich proti sobě stojí velká odpůrkyně uhlí Hillary Clintonová a naopak zastánce horníků Donald Trump. Lze předpokládat, že každý zvolí úplně jinou energetickou politiku. V nadsázce řečeno, buď budou horníci těžit dál, nebo je Hillary pošle na jih montovat soláry.

Mohlo by vás zajímat:
Hillary Clintonová vyhrožuje horníkům
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí