Doba čtení:1 m, 10 s
Důl 7 ve zbývajících dvou letech zvedne těžbu na 125 000 tun ročně ze stávajících 90 000 tun. Foto: pixabay.com

Norsko v roce 2023 zavře svůj poslední uhelný důl na arktickém souostroví Špicberky. Uvedla to norská státní uhelná společnost Store Norske Spitsbergen Kullkompani (SNSK) Těžbu tam ukončí po 120 letech, o práci přijde 80 lidí. Norsko se snaží snižovat své uhlíkové emise, i když zůstává velkým producentem ropy a plynu.

SNSK pozavírala největší uhelné doly na Špicberkách v posledních dvou desetiletích. V provozu zůstává malý Důl 7, který zásobuje místní uhelnou elektrárnu. Část vytěženého uhlí se vyváží.

Čtěte také:
Němci budou muset dovážet elektřinu z Francie
Klimatické šílenství emise nesníží

Arktické ostrovy se ohřívají rychleji než téměř jakékoli jiné místo na planetě. Změna klimatu ohrožuje křehké ekosystémy.

Důl 7 nicméně ve zbývajících dvou letech zvedne těžbu na 125 000 tun ročně ze stávajících 90 000 tun. Bude tak moci využít vyšších globálních cen energií. Objem je to ale malý ve srovnání s časy, kdy špicberské uhelné doly vydaly ročně několik milionů tun uhlí.

Usedlíci na tomto norském území v Severním ledovém oceánu vzdáleném zhruba 700 kilometrů severně od evropské pevniny nejprve budou muset svou energetickou potřebu uspokojit benzínem. Postupně by jejich hlavní zdroj energie měl pocházet z obnovitelných zdrojů, uvedla agentura Reuters. Místní ekonomika se bude nově zaměřovat na turistiku a na vědecký výzkum.