Postaví Čína stovky nových uhelných elektráren?

V roce 2019 vzrostla čínská kapacita výroby energie z uhlí o přibližně 40 gigawattů (GW), což představuje 4% nárůst. Foto: pixabay.com

V příštím roce bude dokončen a schválen Čínský čtrnáctý pětiletý plán (FYP), který stanoví národní cíle pro období 2021–2025. Půjde o jeden z nejdůležitějších dokumentů na světě vzhledem k boji se změnou klimatu.

Na začátku roku 2021 bude představen celkový plán hospodářského a sociálního rozvoje největšího světového producenta emisí, podrobnější odvětvové cíle budou následovat. Plán energetiky lze očekávat kolem zimy 2021-22, uvedl server carbonbrief.org.

Čtěte také:
Čínští vědci prý vyvinuli ekologické biouhlí
Mongolsko staví uhelnou trať do Číny

Čína před časem oznámila své klimatické plány, včetně cíle maximalizovat emise CO2 nejpozději do roku 2030. K dosažení tohoto cíle by bylo nutné, aby nízkouhlíkové zdroje pokryly jakékoli zvýšení poptávky po energii. Podle stávajícího 13. FYP je kapacita uhelné energie omezena na 1100 GW.

Je však téměř jisté, že se bude dále navyšovat. V roce 2019 vzrostla kapacita výroby energie z uhlí o přibližně 40 gigawattů (GW), což představuje 4% nárůst. Zvýšily se také čínské emise CO2, a to přibližně o 2%.

Silné subjekty, jako je síťový operátor State Grid a průmyslový orgán China Electricity Council nyní před zveřejněním FYP lobují za cíle, které by umožnily výstavbu stovek nových uhelných elektráren.  Dalším signálem je i nedávná aktualizace „systému semaforů“ pro novou konstrukci uhelné energie.

Zásady semaforu byly poprvé zavedeny v lednu 2017, aby se zabránilo provinciím s nadměrnou kapacitou povolit nové projekty. Před rokem však 21 z 31 čínských provinčních sítí zahrnutých do politiky dostalo „zelené světlo“. Minulý měsíc tento počet vzrostl na 25.

Mohlo by vás zajímat: