Povolební guláš v hnědouhelném kraji

gulasek2_compressed

Jakou koalici uvaří politici v Ústeckém kraji? Koláž iUHLI.cz

Krajské volby v Ústeckém kraji vyhrálo hnutí ANO. Ale možná skončí kvůli aroganci Andreje Babiše v opozici. Senátoři obhájili posty.

Babiš prohlásil, že ANO klidně přenechá komunistům post hejtmana, ale chce většinu v radě a bude přímo rozhodovat o tom, co bude hejtman dělat. „Hejtman bez našich lidí nebude moci rozhodovat,“ řekl doslova Babiš. To se však nelíbí komunistům, kteří byli zatím nejblíže dohodě s ANO na budoucí koalici. „Myslím, že takhle naostro se to v politice neříká, i to bylo pro některé členy krajského výboru důvodem, abychom dál jednali o obou variantách,“ řekl Svobodnému fóru po jednání krajského výboru KSČM Oldřich Bubeníček, současný hejtman Ústeckého kraje.

Čtěte také:
Ústeckou koalici zřejmě bude štěpit uhlí
Na Ústecku táhnou kotle na uhlí a biomasu

Členové výboru rozhodli, že komunisté, kteří ve víkendových krajských volbách skončili v Ústeckém kraji druzí, budou nadále jednat nejen s ANO, ale také s ČSSD. Podle neoficiálních informací, které Svobodnému fóru potvrdil jeden z členů vyjednávacího týmu, sociální demokraté předložili komunistům velkorysejší nabídku. Kromě postu hejtmana jim údajně měli nabídnout i většinu v radě kraje.

Zajímavá situace panuje v samotném hnutí ANO v Ústeckém kraji. Ještě v sobotu po vyhlášení výsledků voleb vystupoval lídr kandidátky Petr Urbánek jako jasný kandidát na hejtmana, v neděli však vyšlo najevo, že nejen že vítěz voleb nefiguruje ve vyjednávacím týmu ANO, ale navíc jeho strana nabízí post hejtmana komunistům. Od té doby Urbánek nekomunikuje s novináři.

V krajských volbách v Ústeckém kraji zvítězilo ANO, v 55 členném zastupitelstvu obsadí 20 míst, Komunisté 13 míst, ČSSD 10 míst, ODS 7 míst a SPD-SPO 5 míst. Pohodlnou většinu by mělo spojení komunistů a „babišistů“ druhou možnou koalicí, o které se v zákulisí hovoří, je KSČM+ČSSD+SPD-SPO s většinou 28 hlasů. V končícím volebním období má Ústecký kraj koalici složenou z KSČM a ČSSD. Nyní se nechali sociální demokraté slyšet, že do nové koalice by v tomto kraji bez komunistů nešli.

Stávající senátoři obhájili

I následujících šest let budou v Senátu zasedat za Ústecko Jaroslav Doubrava a za mostecký obvod Alena Dernerová. Oba zkušení politici svůj senátorský post ve druhém kole voleb v Ústeckém kraji obhájili.

Osmapadesátiletá Alena Dernerová je v Senátu jako nestraník za Severočechy.cz od roku 2010, stejně jako o deset let starší Jaroslav Doubrava, který v něm už ale dříve byl za komunistickou stranu. Mostecká dětská neuroložka Dernerová při sčítání hlasů nad hokejistou Jiřím Šlégrem po celou dobu jednoznačně vedla. Při necelé jedenáctiprocentní volební účasti nakonec Dernerová získala přes 70 procent hlasů. Pár dní před prvním kolem to přitom vypadalo, že Dernerová své křeslo v Senátu za hnutí Severočeši.cz obhajovat vůbec nebude. Zmocněnkyně rozhádaného hnutí Hana Jeníčková totiž podala návrh, aby senátorka do voleb nesměla. Jenže mostecký magistrát následně rozhodl, že Jeníčková není oprávněná kandidaturu Dernerové zastavit. Dernerová se ucházela o hlasy voličů s programem, jehož jádrem je boj proti nepřizpůsobivým. K jejím prioritám patří stanovení hygienických norem v bytě či stanovení nájmu v místě obvyklého.

Vyrovnanější boj sváděl ústecký senátor Doubrava s litoměřickým univerzitním profesorem Františkem Holešovským. Při bezmála dvanáctiprocentní volební účasti Doubrava vyhrál s téměř 58 procenty hlasů. Dlouholetou politikou zkušeného senátora Doubravy je také tvrdý přístup vůči nepřizpůsobivým. Jeho dalším zájmem je podpora mladých rodin a obrana důstojného života seniorů.

V zahraniční oblasti se Doubrava projevuje jako silný odpůrce NATO a evropských struktur, jednoznačně pak souzní s politikou současného Ruska. S nástupem migrační krize se profiloval jako velký odpůrce pomoci uprchlíkům.

Mohlo by vás zajímat:
Uhelná švartna jako šperk
Masakr v dole Ludlow
Těžit se bude pořád, tvrdí fakulta