Pozice uhlí v USA posiluje

socha-svobody-wikipedia_compressed

Podíl uhlí na výrobě elektřiny v USA by měl znovu začít stoupat. Foto: Wikipedia Commons Daniel Schwen

Podíl uhlí na výrobě elektrické energie ve Spojených státech se začal zvyšovat a přiblížil se plynu. Podle analytiků agentury Platts by podíl uhlí mohl v USA mírně stoupat i v nadcházejícím roce.

Podle reportu americké agentury EIA pro říjen dosáhla čistá výroba elektrické energie z uhlí v zemi zhruba 99,4 TWh a podíl uhlí se tak ve srovnání s předešlými měsíci mírně zvýšil na 31,8 procent. Výroba elektřiny ze zemního plynu se tak v říjnu pohybovala se 102,6 TWh na srovnatelné úrovni, napsal server oenergetice.cz.

Čtěte také:
Trump a uhlí
Trump chce energetickou nezávislost USA

V průběhu prvních 10 měsíců letošního roku se uhlí podílelo na výrobě elektřiny v USA 30,1 procenty, zatímco plyn více než třetinou, konkrétně 34,6 procenty. V letošním roce si tak obě paliva prohodila svou pozici z minulého roku.

Výroba elektřiny z uhlí zažívá v USA v posledních letech pokles, kdy uhlí bylo nahrazováno zejména zemním plynem. Mezi lety 2010 a 2015 poklesl podíl uhlí ze 46 na 36 procent, zatímco podíl plynu stoupl z 23 na 32 procent.

Podle analytiků S&P Global Platts by podíl uhlí na výrobě elektřiny mohl ve Spojených státech mírně stoupat i v příštím roce. Uhlí by tak mělo z části nahradit pokles poptávky po plynu, jehož cena bude v příštím roce stoupat.

Čtěte také:
V Americe spustili čistou uhelnou elektrárnu
Chrání banky klima nebo své zisky?
JPMorgan ukončí podporu uhlí