Práce v OKD stále táhne

Zavedení náborového příspěvku znamenalo několikanásobný nárůst potenciálních uchazečů o práci v dole. Ilustrační foto: OKD

Poradenské centrum OKD v Karviné je doslova v obležení uchazečů o práci v těžební společnosti. Ta poptává do důlních provozů horníky rubače i horníky raziče, důlní zámečníky i důlní elektrikáře. Více prozradila v rozhovoru pro Měsíčník Horník Radka Naňáková, personální ředitelka firmy.

Jaká je odezva na nábor do OKD?

Odezva na náborovou kampaň je opravdu velká. Od poloviny května, kdy je Poradenské centrum určeno i pro náborové aktivity OKD, se nově zaregistrovalo přes sto zájemců. Celkově tak i s první částí náborové kampaně evidujeme více než tři stovky zájemců o práci v OKD. A díky zavedení náborového příspěvku (s platností pro nově zaregistrované uchazeče od 25. 5. 2017) jsme dokonce zaznamenali několikanásobný nárůst potenciálních uchazečů o práci v dole oproti předcházejícím týdnům. V současné době navíc probíhá kampaň v rádiu Čas a dalších mediích, od které si slibujeme ještě větší zájem o zaměstnání v OKD. Proto jsme rozšířili provozní dobu Poradenského centra v Karviné na celý týden a v pondělí a středu máme otevřeno i odpoledne do 16 hodin.

Čtěte také:
OKD nabízí při náboru 40 tisíc
Barbora i kahan mají své majitele

Koho konkrétně to oslovilo a proč?

Co se týče věkové struktury, nejmladší zájemce je ročník 1998 a nejstarší pak ročník 1959. Obecně se ale evidují lidé okolo třiceti let. Často se jedná o bývalé, tedy kvalifikované zaměstnance. Pro mnohé je velmi motivující a zajímavý náborový příspěvek ve výši 40 tisíc korun.

Odkud jsou zájemci o práci v dole?

Nejvíce jich pochází z Karvinska, Ostravska nebo Frýdecko-Místecka. Máme ale i ohlasy z Polska.

Kolik nově přijatých zájemců tedy začne fárat?

Od začátku náborové akce již do OKD přišlo okolo tří desítek nových zaměstnanců a další nastoupí v následujícím období po absolvování vstupních lékařských prohlídek. Náborový proces má vlastní průběh, jehož rychlost záleží i na součinnosti daného zájemce. Ve všech případech jsou ale pro nás rozhodující lékařsky podložené výsledky aktuálního zdravotního stavu každého uchazeče.

Co bylo důvodem odmítnutí uchazečů?

Hlavní příčiny, proč uchazeč neprojde celým náborovým procesem, jsou dvě. Nejčastěji si sám v průběhu náboru – zejména po pohovoru ve druhém kole přímo na šachtě – uvědomí, že práce v dole pro něj z nějakého důvodu není. Tato rozhodnutí jsou opravdu velmi individuální. Druhým důvodem bývá zdravotní stav uchazečů, na který klademe velký důraz. Ten důkladně posuzují lékaři v Karvinské hornické nemocnici. Proto se může stát, že uchazeč vstupní prohlídkou neprojde. Nicméně díky novému opatření, kdy související náklady za tyto lékařské prohlídky hradí společnost OKD, to pro něj nemusí znamenat žádnou finanční újmu.

Mohlo by vás zajímat:
Největší jezera v ČR vznikla díky těžbě uhlí
TOP 10 navždy bohatých
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu