Prairie kupuje od NWR polský důl Debiensko

dul debiensko_foto_nwr4_compressed

Na nového investora se poláci těší a jsou rádi, že o jejich uhlí má někdo zájem a hodlá ho těžit. Foto: NWR

Holandská společnost New World Resources se hodlá zbavit dceřiné firmy Karbonia PL, vlastníka projektu Debiensko na jihovýchodě Polska. Prodej dolu, v němž NWR nikdy nezačala těžit, by měl skupině odlehčit v současné obtížné situaci způsobené úpadkem OKD.

Debiensko získá australská společnost Prairie Mining. Náklady na akvizici vyčíslila na zhruba 50 milionů korun. Šestinásobek této částky spolykají projekční náklady a investice potřebné k tomu, aby důl začal fungovat.

Čtěte také:
ČEZ polské teplárny nekoupí
V polském Krakově se nesmí topit uhlím a dřevem

Prairie Mining se podle oficiálního prohlášení rozhodla investovat do nového uhelného dolu kvůli příznivým vyhlídkám pro tento typ paliva. Středoevropské trhy totiž spotřebovávají zhruba polovinu zde vyrobeného koksovatelného uhlí. Díky raketovému růstu cen uhlí navíc akcie firmy posílily za poslední tři měsíce na dvojnásobek. „Při rozhodování o akvizici měla význam i blízkost významných oceláren,“ uvedl Ben Stoikovich, generální ředitel Prairie Mining.

Místní oživení vyhlídek dolu vítají. „Úpadku společnosti OKD jsme se velmi obávali, protože jsme očekávali, že spolu s ní skončí i projekt Debiensko. To by byla škoda. Na nového investora se těšíme. Jsme rádi, že o naše uhlí má vůbec někdo zájem a hodlá ho těžit,“ uvedl pro server NETTG.PL Janiszewski, starosta třicetitisícového města Czerwionka-Leszczyny.

Naším cílem je brzké zahájení výstavby dolu i samotné produkce

Areál nedaleko slezského města Rybnik o rozloze 31,7 km2 představuje jeden z největších a dosud nerozvinutých zdrojů koksovatelného uhlí v Evropě. Zásoby se odhadují na 210 až 260 milionů tun, což při 70% vytěžitelnosti představuje až 180 milionů tun koksovatelného uhlí.

Prairie Mining už v Polsku buduje důl Jan Karski v Lublinském vojvodství poblíž prosperujícího dolu Bogdanka. „V lokalitě Debiesko zanalyzujeme všechny dostupné geologické údaje, provedeme průzkumné vrty a zpracujeme studii proveditelnosti splňující mezinárodní standardy. Tyto práce plánujeme dokončit do roku 2019. Naším cílem je brzké zahájení výstavby dolu i samotné produkce,“ uvedl Mirosław Taras z managementu Prairie. Společnost na tyto účely

Prodávající, společnost Karbonia PL stoprocentně vlastněná NWR, zahájila činnost v roce 1999. V prvních letech těžila uhlí v končícím dole Morcinek a metan z vrtu Kaczyce. V roce 2008 získala padesátileté povolení k těžbě v nalezišti Debiensko. Podle plánů z roku 2010 zde měla být první tuna uhlí vytěžena už příští rok. V roce 2012 byl sice projekt pozastaven, ale ještě vloni v lednu Karbonia PL tvrdila, že našla cestu jak díky nasazení moderních technologií snížit investiční i provozní náklady. Tehdejší plány počítaly se startem provozu v roce 2025. Mezitím přesáhlo celkové zadlužení NWR 16 miliard korun a vážně se uvažuje o tom, že bude skupina rozpuštěna.

Čtěte také:
Liberecký kraj podpoří obce postižené těžbou
Visegrádská skupina uhlí chce
Polsko je připraveno platit za ztracenou vodu