Před 105 lety se začala psát historie Dolu František

Důl František. Foto: Adam Januszek

Důl František. Foto: Adam Januszek

Ani této šachtě, na které byla těžba v roce 1999 ukončena, se nevyhnulo neštěstí. V září roku 1974 se s horníky zřítila těžní klec – přetrhlo se lano. Uvedl Týdeník Horník.

Hloubení vtažné a výdušné jámy na šachtě v katastru obce Horní Suchá bylo zahájeno v roce 1911 na popud Jindřicha von Larisch-Mönnicha. Samotná těžba černého uhlí započala o dva roky později. Název šachty odkazoval na následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este, v roce 1918 byl přejmenován na Důl František a po roce 1946 se jeho název spojoval s československým prezidentem Klementem Gottwaldem. Až 9. února 1990 se stal opět Dolem František.

Čtěte také:
Štemberka: Český horník je ohrožený druh
Novým šéfem báňského úřadu je Štemberka

Hloubka dobývání se pohybovala od cca 350 do 950 m pod povrchem, dle dostupných pramenů se za osmaosmdesát let provozu podařilo havířům vytěžit téměř 60 milionů tun černého zlata. Bohužel došlo také k nepříjemným tragickým událostem. Nejprve v roce 1920 explodoval metan, v roce 1974 se pak s horníky utrhlo lano klece a chlapi byli rychle sraženi až na podlahu.

Najednou jsme se ocitli na podlaze, náraz byl opravdu intenzivní

Pozoroval jsem zvyšující se rychlost klece, nepomohlo ani držení madla. Najednou jsme se ocitli na podlaze, náraz byl opravdu intenzivní,“ vzpomíná v dokumentu České televize na osudné okamžiky Václav Zajíček, který si během havárie přivodil zlomeniny obou nohou. Na místě zemřelo osm horníků, devátý později v nemocnici. Dvaadvacet chlapů bylo těžce zraněno, čtyři jako zázrakem jen lehce.

Důl František dobře zná také současný revírník úseku vybavovaní a likvidace z lokality Lazy DZ 1 Petr Ožana. „Vzpomínky jsou. Sice trochu smutné, ale jsou. Myslím si, že to tam mohlo fungovat určitě déle,“ říká s tím, že na této šachtě pracoval krátce, asi dva roky od vyučení. „Potom jsem přešel na Důl Dukla. I tam bohužel byla těžba postupem času utlumena,“ říká posmutnělým hlasem. Na otázku, kde se mu pracovalo nejlépe, nedokázal odpovědět.

Každá šachta má svá specifika. Lokality František a Dukla bych přirovnal k menšímu rodinnému podniku, co se týče počtu lidí. Vůbec se to nedá porovnávat s Darkovem či ČSA, hlavně i díky rozsáhlému důlnímu poli,“ dodal Ožana.

V rámci útlumového programu byl poslední symbolický vozík s uhlím z Dolu František vytažen na povrch 30. června 1999. Poté bylo důlní vybavení demontováno a vyklizeno, důl zasypán a začala postupná demolice povrchových objektů. V areálu se dnes nachází průmyslová zóna.

Mohlo by vás zajímat:
Do fáraček vlezl hned po veselce
Další krok k těžbě ve vesmíru
Jsme fosilní civilizace. A ještě dlouho jí budeme