Před 83 lety došlo k výbuchu v dole Nelson III.

Nelson III wikipedia Dieter Pohl

Důlní neštěstí dnes připomíná pomník v obci Osek. Foto: wikipedia.org Dieter Pohl

Před 83 lety došlo na dole Nelson III. u Oseka na Teplicku k výbuchu, při kterém tehdy zemřelo 142 horníků.

I letos při tradičním pietním aktu u pomníku katastrofy uctil památku zahynulých horníků hejtman Ústeckého kraje Oldřich Bubeníček, zástupci okolních obcí a hornických spolků z české i německé strany, uvedl server homerlive.cz.

Čtěte také:
Město duchů si připomíná výročí výbuchu v dole
VIDEO: Středověké podmínky v ilegálním dole

Podle historiků exploze zasáhla celý důl Nelson, na povrchu došlo k destrukci provozních budov, v jejichž troskách zahynulo několik zaměstnanců. Kvůli vzduchové ventilaci došlo následně v dole k dalším lokálním výbuchům.

Horníci zemřeli přímo při výbuchu, či následně otravou kysličníkem uhelnatým. Osecké neštěstí je třetí největší hornickou katastrofou na území nynější České republiky.

Je důležité, abychom si takovéto tragédie stále připomínali. Abychom vzpomínali na ty, kteří zemřeli a po kterých tady zůstaly desítky sirotků a vdov. Horníci byli pro mě vždy velmi váženým zaměstnáním a za jejich práci jsem jim velmi vděčný,” uvedl při pietním aktu hejtman Bubeníček. Spolu s hejtmanem se poklonili u památníku i poslanec Bronislav Schwarz, poslanec Vlastimil Vozka či zástupci vedení společnosti Vršanská uhelná a Severočeské doly.

Mohlo by vás zajímat:
Polský Krakov otestuje modré uhlí
Další krok k těžbě ve vesmíru
Bývalý důl se proměnil v muzeum a zábavní park