Před čtyřiceti lety zabil výbuch 31 horníků

Důl ČSA wikipedia_compressed

Výbuch v Dole Čs. armády patří mezi nejhorší důlní neštěstí, která se od druhé světové války stala na území nynější České republiky. Foto: wikipedia.org

Výbuch metanu a uhelného prachu, který 22. března 1977 způsobil na Dole Čs. armády v Karviné smrt 31 horníků, patří k nejhorším poválečným důlním neštěstím v českých zemích.

Katastrofa přitom přišla jen necelého čtvrt roku poté, co při podobném výbuchu zemřelo v Dole Staříč dokonce 43 havířů. Zatímco tam byl jasným viníkem střelmistr, který před odstřelem nezajistil odstranění metanu, příčin neštěstí na Dole ČSA bylo více a jednalo se o řetěz nešťastných náhod.

Čtěte také:
Požár na Kohinooru si vyžádal osm obětí
Město duchů si připomíná výročí výbuchu v dole

V dole, který se jako řada dalších v okolí vyznačoval zvýšenými koncentracemi metanu, sice bylo zavedeno odvětrávání, to ale někde nebylo dostatečné účinné. Zejména v místech, kde kvůli geologickým zlomům plyn do důlních chodeb pronikal ve zvýšené míře. Navíc krátce před neštěstím se z důlního vlaku vysypávalo uhlí, což v podzemí nebezpečně zvýšilo koncentraci uhelného prachu. Pak už jen stačilo, aby střelmistr čtvrt hodinu před osmou večer v jedné z nových chodeb odpálil nálož.

Podle výsledků vyšetřování si ovšem i on počínal v rozporu s předpisy, rozhodl se totiž, že na dně chodby zlikviduje zhruba dva kilogramy výbušniny a několik rozbušek, které mu nejspíše zbyly z předchozího odstřelu. Tento řízený výbuch ovšem přivedl k explozi nahromaděný důlní plyn i uhelný prach a tlaková vlna, doprovázená řadou dalších explozí, se rychle šířila podzemím. Nezabránily tomu ani vodní protivýbuchové uzávěry, které byly v dole umístěny.

Jak se ukázalo na Staříči – a případ Dolu ČSA to potvrdil – korýtka naplněná vodou umístěná u stropu totiž nestačila ničivou sílu zastavit (byla příliš pevná a menší výbuchy je nerozbily tak rychle, jak se čekalo). Navíc k šíření exploze přispěly i pásové dopravníky na uhlí. Ty v případě obou neštěstí fungovaly jako jakési „zápalné šňůry“ – během provozu se na nich totiž usazuje uhelný prach, který tlaková vlna postupující chodbami zvíří a který poté zvyšuje sílu výbuchu.

Osudného březnového večera před 40 lety nakonec s narůstající intenzitou explozí protivýbuchové uzávěry umístěné dále od epicentra zafungovaly. Pro většinu mužů v podzemí Dolu ČSA ale bylo pozdě, ačkoli první záchranáři dorazili na místo již čtvrt hodiny po ohlášení neštěstí. Ze 45 horníků, kteří pracovali v postiženém úseku, se na povrch podařilo dostat pouhé třetině. Třicet mužů zemřelo na místě, jedenatřicátý havíř podlehl svým zraněním při převozu do nemocnice.

Poslední z obětí vyprostili báňští záchranáři týden po neštěstí. „Orientace i pro místní nebyla nijak jednoduchá. Vždyť Důl ČSA měl tehdy 150 km chodeb,“ vzpomínal na zásah jeden ze záchranářů, kteří se museli v podzemí prodírat zhruba čtyřmi kilometry chodeb plných trosek. Po vyproštění mrtvých se ukázalo, že čtyři horníci se udusili oxidem uhelnatým, 15 zemřelo na následky popálení, deset v důsledku zranění a u zbylých bylo příčin smrti více.

Výbuch v Dole Čs. armády patří mezi nejhorší důlní neštěstí, která se od druhé světové války stala na území nynější České republiky. Smutný primát patří požáru na Dole Dukla v Havířově, při kterém v červenci 1961 zemřelo 108 havířů kvůli ohni, který zachvátil přehřátý, omylem spuštěný dopravník. V září 1981 při výbuchu uhelného prachu v hlubinném dole Pluto v Louce u Litvínova zahynulo 65 horníků. Jiný výbuch, a to na Dole Hlubina v Ostravě, nepřežilo v květnu 1960 54 lidí.

Čtvrtým nejtragičtějším poválečným důlním neštěstím byl již zmíněný výbuch na dole Staříč v prosinci 1976 se 43 oběťmi, na pátém místě je záplava dolu Dukla v důsledku lokální průtrže mračen v jihomoravských Šardicích, při které se v podzemí utopilo 34 horníků. Následují výbuch na Dole ČSA z března 1977 (31 obětí) a nejhorší polistopadové důlní neštěstí, výbuch s následným požárem na Dole 1. máj v Karviné, které si v říjnu 1990 vyžádalo 30 obětí na životech.

Mohlo by vás zajímat:
VIDEO: Nejlepší podzemní sklápěčka na světě
Největší bagr na světě udělal kariéru ve filmu
VIDEO: Extrémní golfové hřiště na korbách náklaďáků